Reakce na článek
Jsou kolem neziskových organizací v Ostravě-Jihu skutečně zmatky?
Následující materiál reaguje na článek "Zmatky kolem neziskových organizací v Ostravě-Jihu",který vyšel v minulých dnech v Moravskoslezském deníku.
S Krajskou radou Duhových kamarádů, obvod nespolupracoval a ani jeho činnost finančně nepodporoval. Za hospodaření sdružení si odpovídá samo sdružení, stejně tak za zajištění personálního zázemí své činnosti a z toho vyplývajících právních vztahů. Tyto záležitosti jsou dle dostupných informací v současné době v řešení příslušnými státními orgány.
V Městském obvodě Ostrava-Jih v současné době pracuje nejméně 50 nestátních neziskových organizací, které se zabývají volnočasovými aktivitami dětí a mládeže. Městský obvod si této práce velice cení, a proto se snaží jednotlivé organizace podporovat mnoha možnými formami - metodickou a organizační podporou, poradenstvím při přípravě projektů, finančně formou poskytování veřejné finanční podpory (účelovými dotacemi). Nestátní neziskové organizace nedisponují zálohovým či dlouhodobým provozním kapitálem. Většinu jejich příjmů tvoří finanční dotace či příspěvky z veřejných rozpočtů nebo soukromoprávních zdrojů na realizaci konkrétních projektů.
Otevření a provozování Centra volného času KLIKA v budově bývalé mateřské školy na ulici Bedrnova v Ostravě-Zábřehu vycházelo ze záměru Městského obvodu Ostrava-Jih, který vzala rada městského obvodu na vědomí v prosinci 2001.
Z důvodu zajištění dlouhodobého provozu centra, především z hlediska pokrytí personálních a materiálových nákladů, byla v září 2002 uzavřena smlouva o spolupráci k zajištění realizace projektu Centrum volného času KLIKA s občanským sdru�ením Duhoví kamarádi. Sdružení se smlouvou zavázalo vést na vlastní náklady kroužky, kluby a další zájmové činnosti, včetně mzdových a ostatních osobních nákladů. Dále se zavázalo provádět drobné opravy a údržbu, hradit na své náklady telekomunikační služby a odvoz komunálního odpadu, nést náklady pro zájmovou činnost, náklady provozní režie, náklady na propagaci. Příspěvky poskytnuté účastníky bylo sdružení oprávněno vybírat a bylo povinno je využívat k zabezpečení realizace projektu. Sdružení se zavázalo vést samostatné podvojné účetnictví příjmů a výdajů a založit za tímto účelem samostatný bankovní účet. Dále se sdružení smlouvou zavázalo využívat též majetek sdružení a pojistit tento svůj majetek. Sdružení odpovídalo za škody způsobené na majetku městského obvodu, vzniklé činností sdružení. Smluvní strany se mimo jiné zavázaly zajištovat další financování projektu na základě jimi dostupných možností.
Z důvodu vedení samostatného podvojného účetnictví a bankovního účtu byl následně registrován sdružením Duhoví kamarádi v souladu se stanovami sdružení samostatný organizační článek s právní subjektivitou Centrum volného času Duhových kamarádů.
Činnost organizace byla podporována Městským obvodem Ostrava-Jih formou veřejné finanční podpory - účelovými dotacemi, a to na základě předkládaných projektů v souladu s platnými zásadami pro udělování těchto dotací. V roce 2003 bylo obvodem poskytnuto v oblasti volného času dětí a mládeže tomuto sdružení 7.000,-Kč, a proběhla jak průběžná, tak následná finanční kontrola odborem kontroly a interního auditu, který dospěl k závěru, že veřejná finanční podpora byla použita v souladu se smlouvou a finanční prostředky byly čerpány v souladu s jednotlivými projekty. V roce 2004 bylo poskytnuto na tyto účely sdružení 100.000,-Kč, a to na materiál, údržbu, služby a ostatní osobní náklady dle rozpočtu projektu. Vyúčtování bylo v termínu doloženo a byla provedena předběžná kontrola tohoto vyúčtování odborem školství a kultury.
O finanční nebo věcné dary nad rámec dotací nebylo žádáno a nebyly poskytovány.
V činnosti organizace byly z pohledu referátu prevence kriminality zaznamenávány rezervy, které se však postupně odstranovaly, byly neustále vyvíjeny a nabízeny nové aktivity. Postupně byla zajištěna činnost také klubu pro starší mládež, je provozována kreatívní dílna, vznikly aktivity pro rodiče s dětmi. Velký zájem byl o ekologický kroužek. Na začátku každého školního roku byla sdružením vytvářena aktuální nabídka kroužků a jiných aktivit, které byly zahajovány dle zájmu dětí o tyto činnosti. V roce 2004 byla prováděna rozsáhlejší rekonstrukce prostor centra, která zahájení tohoto školního roku zpozdila.
Zajištění nízkoprahového centra není jednoduché ani levné a samotní vedoucí se potýkají s mnoha problémy ze strany návštěvníků. Pokud byl zcizen majetek sdružení, je vzhledem k finančním zdrojům velkým problémem tento majetek znovu nahradit a používat.
Způsob čerpání finančního daru v hodnotě 84.836,-Kč poskytnutého od společnosti Tesco byl referátu prevence kriminality odboru školství a kultury organizací Duhoví kamarádi zaslán spolu s poskytnutím těchto informací samotným dárcům. Dle sdělení pracovnice společnosti Tecso bylo užití daru v souladu se smlouvou. Samotná sbírka, zajišťovaná dobrovolníky sdružení, se v loňském roce konala již podruhé, a to na základě dobré dlouhodobé spolupráce sdružení a hypermarketu Tesco.
V průběhu roku 2004 a 2005 byly k zajištění činnosti Centra volného času KLIKA uzavřeny smlouvy o spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi působícími v obvodu, které v současné době nabízí své činnosti dětem a mládeži obvodu a činnost centra pokračuje nadále ke spokojenosti současných návštěvníků. Je tak v praxi uplatňován princip partnerství Evropské unie - vytváření společných projektů veřejné správy s nestátními neziskovými organizacemi.