SON - odpověď na dotazy
SON - Odpovídáme na dotazy nájemníků
V poslední době se stále více dotazů týká družstevního bydlení, ať už klasických bytových družstev, tak nově vznikajících tzv. malých bytových družstev v rámci privatizace bytového fondu.
Jaká je situace s projednáváním návrhu zákona o družstevní výstavbě bytů a kdy bude přijat zákon?
Popravdě řečeno, bytová družstva mohou i dnes stavět nové byty, stejně jako jiné společnosti. Nezískala by ovšem žádnou mimořádnou podporu, protože i bytové družstvo je podnikatelský subjekt jako každý jiný.
V tomto případě však máme na mysli návrh zákona o podpoře výstavby bytů BD s podporou ze Státního fondu rozvoje bydlení. Ten skutečně předpokládal určitou státní podporu ve výši asi 100 000Kč dotace (tzv. nenávratné půjčky( na byt a levnější úvěr. Zákon byl projednán 25.11. 2004 ve Sněmovně a doporučen k projednání výboru pro veřejnou správu. Přitom se ukázalo, že pro poskytování dotace i levnějšího úvěru se musí dodržet obecný princip pro veřejnou podporu, který platí v celé EU. Podle tohoto principu může být jednomu subjektu poskytnuta podpora nejvýše 100 000 eur v období tří let. Jde o úplně novou skutečnost, která předkladatele zákona poněkud zaskočila. Proto bylo požádáno MMR ČR, aby propočítalo vhodné varianty financování, abychom znali co nejvíce podrobností ještě před projednáváním ve výboru pro veřejnou správu PS PČR. Očekává se, že o návrhu bude sněmovna jednat až na dubnové schůzi.
Někteří nájemníci nevstoupili do družstva při jeho založení a platili družstvu nájem a kromě toho měli na evidenčním listě položky za pojištění domu, správu domu a drobné opravy. Po vstupu do družstva požadují za tyto položky zpět vrácení finančních prostředků za dobu, kdy nebyli členy družstva. Mají na to právo?
Položky za pojištění domu, správní firmu a drobné opravy jsou opravdu součástí nájmu. Nájemníci mají tedy právo, pokud jim tyto poplatky byly účtovány mimo nájem, žádat je zpět a to žalobou na vydání bezdůvodného obohacení, pokud se samozřejmě nedohodnou s družstvem.
Opravdu může pronajímatel z důvodu neplacení nájemného odstoupit od nájemního vztahu a podat u soudu návrh na vyklizení místnosti?
Podle § 711 občanského zákoníku může pronajímatel vypovědět nájem bytu jen s přivolením soudu (pokud nedojde k dohodě), jestliže nájemce hrubě porušuje své povinnosti zejména tím, že nezaplatí nájemné nebo úhradu za služby za dobu delší než tři měsíce. Doporučujeme proto nájemné co nejdřív zaplatit. Za každý den z prodlení vám ještě navíc běží úrok z prodlení ve výši 2,5 promile dlužné částky.
Závěrem připomínáme, že příští Info poradna se koná ve čtvrtek 12. května 2005 od 16,00 hod. v KD Odra ve Výškovicích.