Světový studentský orchestr
Světový studentský orchestr
Po delší době na sebe ostravské hudbymilovné publikum opět upozornil ryze amatérský Studentský komorní orchestr (SKO) působící pod vedením dirigentky Věry Mazurkové a uměleckého vedoucího a houslisty Janáčkovy filharmonie Ostrava Václava Holka již čtrnáctým rokem při Základní umělecké škole Viléma Petrželky v Ostravě-Hrabůvce. Díky nezdolnému nasazení hlavních organizátorů - ředitelky ZUŠ Viléma Petrželky Věry Mazurkové a jednoho z hráčů zmíněného orchestru Vladimíra Bláhy, pomoci Janáčkovy filharmonie Ostrava, Rady Moravskoslezského kraje a samozřejmě také sponzorů - se v hlavním sále ostravského kulturního domu 30. března uskutečnil Koncert 2005 Světového studentského orchestru.
Více než stovku muzikantů ve věku od sedmi do dvaadvaceti let do Ostravy přivezl japonský hudební pedagog a organizátor Shinichi Minami. Díky jeho kontaktům mohli na pódiu v jednu chvíli vystoupit členové Gunma Junior Orchestra (Japonsko), Antverp Junior Orchestra (Belgie), Flint Youth Symphony Orchestra (USA) a další hráči z Indie, Číny, Thajska, Singapuru, Velké Británie a Rakouska.
První půle koncertu ovšem patřila ostravským hostitelům. O slavnostní zahájení se postaralo Žesťové kvinteto Janáčkovy konzervatoře a pak se publiku prezentoval SKO vedený V.Mazurkovou. Ve skladbách barokních mistrů (H.Purcell, A.Vivaldi, J.S.Bach) se s orchestrem představili i výborní sólisté z řad žáků hrabůvecké ZUŠ - flétnistka Nela Stebnická a houslistka Marie Korpasová. Své vystoupení SKO završil Serenadou pro smyčcový orchestr E.Elgara. První půli koncertu uzavřel Gunma Junior Orchestra s dirigentem Shinichi Minamim, v jehož podání zazněly populární klasické melodie J.Schrammla, J.Strausse a G.Rossiniho.
Pro druhou část večera se pódium kulturního domu zaplnilo přibližně sto třiceti hráči výše zmíněného Světového studentského orchestru. Pod vedením Věry Mazurkové, Shinichi Minamiho, Jana Pellanta, Alexe van Beverena (Belgie) a Steve Ellearlyho (Anglie) zazněla díla G.Bizeta, G.Verdiho, L.Andersona, ale především 4. věta Dvořákovy Symfonie č.9 e moll "Z nového světa", která se bezesporu stala vrcholem celého večera. Okamžikem, který účinkující očekávali s jistým napětím a posluchači v téměř zaplněném rozlehlém sále ostravské filharmonie pro změnu s velkou zvědavostí.
Bylo by zajisté troufalé tvrdit, že vystoupení Světového orchestru přineslo návštěvníkům koncertu velký umělecký zážitek. O něco takového ostatně nikdo z pořadatelů a hudebníků neusiloval. Záměrem nebylo přijít před publikum s technicky a umělecky dokonale připraveným repertoárem. Lépe by bylo považovat celé setkání za akci, která mohla i laickým posluchačům či náhodným příjemcům klasické hudby předvést, že tato hudba není vždy vážná a přespříliš náročná. Pro mladé hudebníky byl celý den, zaplněný zkouškami a samotným večerním vystoupením, jedinečnou příležitostí vyzkoušet si, co všechno obnáší práce a koncertování v tak velkém souboru muzikantů, a také možností poznat mladé lidi z celého světa, jež bez rozdílu národnosti či barvy pleti spojuje jedno velké silné pouto. Touha hrát kvalitní hudbu, poznávat nová místa a nové přátele a bezesporu také potěšit ostatní.
Nezbývá než doufat, že doba trvání koncertu nebyla pro diváky chvílemi utrpení, ale že jim - stejně jako všem mladým hudebníkům z celého světa - přinesla mnoho neopakovatelných zážitků a vzpomínek. Setkání takového rozsahu se totiž ještě v Ostravě nikdy neuskutečnilo a troufám si tvrdit, že na jeho opakování budeme muset přinejmenším dlouho čekat. Společně si však tyto chvíle budeme moci připomenout 28.května 2005 ve 20 hodin na druhém programu České televize, která pečlivě mapovala celý pobyt zahraničních hostí od příjezdu do Ostravy až po samotný koncert.