Odpadové desatero - pokračování

ODPADOVÉ DESATERO


1.Zjisti, kde máš "popelnice".
2.Vytvoř si doma podmínky pro třídění odpadu.
3.Třiď plasty, šlapej PET.
4.Sklo vyhoď do zeleného kontejneru-zvonu.
5.Tříděný papír odnes do výkupny nebo dej dětem do školy.
6.Nebezpečný odpad odevzdej ve sběrně nebo v prodejně.
7.Využívej sběrné dvory.
8.Nevyhazuj nic na zem, každý odpad někam patří.
9.Snaž se vyhazovat co nejméně.
10.Když si nevíš rady, zeptej se.

Druhý díl Odpadového desatera, ve kterém se blíže seznámíme se třetí a čtvrtou zásadou, by se by se dal stručně nazvat "třídicí".

3. Třiď plasty, šlapej PET.

Většina z nás nakupuje nápoje v PET lahvích. Před vyhozením PET lahev sešlápněte nebo jinak zmenšete její objem. Víčko nechte povolené (kvůli následnému lisování). Takto připravené PET lahve vyhazujte do kontejnerů na plasty (se žlutým víkem). Spolu s PET lahvemi můžete do těchto kontejnerů vyhazovat i jiné prázdné plastové nádoby, kelímky od mléčných výrobků, krabičky od pokrmových tuků, fólie a sáčky, polystyrén.
Do kontejnerů na plast nevyhazujte výrobky z PVC (3)!
Nepatří tam ani plastové obaly od různých chemikálií a motorových olejů.
Plastový odpad sváží společnost OZO Ostrava s.r.o. do své provozovny v Ostravě-Kunčicích, kde je plastový odpad dále dotřiďován. Vytříděné PET lahve se slisované v balících odvážejí do zpracovatelského závodu v Bielsko-Biale (Polsko), kde jsou rozdrceny a vyčištěny od příměsí (víčka a etikety), a tato výsledná drť se pak ve společnosti Silon a.s. v Plané nad Lužnicí zpracovává na umělá vlákna (např. duté vlákno).
Z vytříděných polyethylenových fólií se ve společnosti OZO Ostrava s.r.o. vyrábí regranulát, který je surovinou pro výrobu nových technických fólií.
Zbylý směsný plast se drtí spolu s dalšími spalitelnými materiály (dřevo, papír, textil) a vzniká z něj náhradní palivo pro cementárny, které OZO Ostrava s.r.o. dodává společnosti Cement Hranice a.s.

4. Sklo vyhoď do zeleného kontejneru - zvonu.

Řadu potravin kupujeme v obalech ze skla. Pokud to nejsou lahve vratné nebo sklenice, které můžete opakovaně využít (např. k zavařování nebo uskladnění potravin, koření apod.), vyhazujte je do kontejneru na sklo, který je zelený a má tvar zvonu. Papírové etikety na lahvích nevadí, kovové nebo plastové uzávěry jsou přípustnou mírou znečištění, ale pokud je odstraníte, zlepšíte kvalitu vytříděného materiálu.
Do kontejnerů na sklo můžete odhazovat i rozbité tabulové sklo. Nepatří sem ale keramika, porcelán, zrcadla, drátěné sklo a autosklo.
Svezené sklo se dotřiďuje a odváží do skláren Vetropack Moravia Glass v Kyjově, kde se přidává do sklářského kmenu při výrobě nových skleněných obalů.
Na území Ostravy-Jihu, jako jediné části Ostravy, mají navíc občané možnost třídit další složku odpadu - nápojové kartony, a to buď samostatně do oranžových popelnic nebo spolu s plasty do žlutých kontejnerů. V městském obvodu Ostrava-Jih je v současnosti rozmístěno celkem 230 kontejnerů na sklo, 207 kontejnerů na plasty (z toho 50 určeno pro sběr plastu i nápojových kartonů) a 188 nádob pro sběr nápojových kartonů. Plastový a skleněný odpad i krabice od mléka, džusů apod., které do nich odložíte, neskončí bez užitku na skládce, ale budou recyklovány. Ten pocit, že děláte něco pro životní prostředí ve svém městě, přece stojí za to!
Vladimíra Karasová
OZO Ostrava s.r.o.