Odpadové desatero
ODPADOVÉ DESATERO (pokračování)
1. Zjisti, kde máš „popelnice“.
2. Vytvoř si doma podmínky pro třídění odpadu.
3. Třiď plasty, šlapej PET lahve.
4. Sklo vyhoď do zeleného kontejneru-zvonu.
5. Tříděný papír odnes do výkupny nebo dej dětem do školy.
6. Nebezpečný odpad odevzdej ve sběrně nebo v prodejně.
7. Využívej sběrné dvory.
8. Nevyhazuj nic na zem, každý odpad někam patří.
9. Snaž se vyhazovat co nejméně.
10. Když si nevíš rady, zeptej se.
7. Využívej sběrné dvory
Sběrný dvůr je stálá sběrna, která je určena občanům Ostravy pro odkládání nebezpečného odpadu (akubaterie, suché články, zářivky, léky, oleje, barvy, rozpouštědla, chemický odpad, znečištěné obaly) a objemného odpadu (nábytek, koberce, televizory, bílé spotřebiče, pneumatiky, plasty, papír, kovy, sklo, zeleň). Tyto složky odpadu, vznikající při běžném chodu domácnosti, zde může občan Ostravy během provozní doby sběrny bezplatně odevzdat v množství, které lze naložit do přívěsného vozíku za osobní automobil. V každé sběrně je stálá obsluha, která občanům pomůže určit správnou nádobu pro odkládaný odpad.
Odložením odpadu ve sběrném dvoře pomůžete jeho maximálnímu využití. Nebezpečný odpad bude po vytřídění využitelných složek likvidován ve speciálních zařízeních, z objemného odpadu budou vytříděny spalitelné složky (papír, plast, dřevo a textil) a zpracovány na náhradní palivo pro cementárny, rovněž další materiály (železo, pryž) se dostanou ke svým zpracovatelům. Zeleň odevzdaná ve sběrném dvoře bude uložena na kompostárně OZO Ostrava a následně využita k rekultivaci ostravské skládky komunálního odpadu.
V současnosti je v Ostravě v provozu 14 sběrných dvorů, v nejbližších letech by se však jejich počet měl zdvojnásobit. V městském obvodu Ostrava-Jih je sběrný dvůr umístěn v ulici
U Výtopny, v areálu firmy Sekos Morava a.s. (prov. doba: PO-PÁ 7:00 – 17:00, SO 8:00-12:00). Občané Jihu mohou využít i semimobilní (dočasnou) sběrnu nebezpečného odpadu, která své stanoviště mění většinou po uplynutí jednoho měsíce. Její přistavení určuje a občanům ho dává na vědomí úřad městského obvodu. Aktuální rozmístění stálých i dočasných sběren a jejich provozní dobu lze zjistit i na bezplatné telefonní lince 800 100 699 (OZO Ostrava).
8. Nevyhazuj nic na zem, každý odpad někam patří
Žádný odpad by neměl být odhozen nebo odložen na zem! Vyhláška města přesně stanovuje, kam kterou složku odpadu odložit – zem to není v případě žádném. Takže určitě neodhazujte papírky, nedopalky, žvýkačky či jiné smetí jen tak na chodník, ale do odpadkových košů. Nepokládejte pytle se smetím vedle nádoby na odpad, ale smetí odneste, až bude nádoba vyvezena. Jsou-li vaše kontejnery či popelnice pravidelně přeplňovány tak, že se do nich váš odpad nemůže vejít je třeba tento problém nedostačující kapacity nádob nebo četnosti odvozu odpadu řešit na Magistrátu města Ostravy, odboru komunálním a bytovém (tel.: 599 442 516, 599 443 032, 599 443 033, 599 443 414).
Odpad, který se do kontejneru či popelnice nevejde pro své velké rozměry – objemný odpad, nepokládejte vedle stanovišť popelnic či kontejnerů. Běžná svozová technika není schopna tyto odpady naložit, takto vyhozené odpady kazí vzhled sídlišť a likvidace těchto nepovolených skládek stojí nemalé prostředky z rozpočtu města, které by mohly být vynaloženy účelněji, například na zvýšení počtu sběrných dvorů nebo větší četnost přistavování velkoobjemových kontejnerů. Proto objemný odpad raději zlikvidujte některým ze tří správných způsobů:
1. odvezte ho do sběrného dvora,
2. počkejte, až bude přistaven velkoobjemový kontejner (zhruba 2x do roka) a odložte odpad do něj,
3. objednejte si na bezplatné tel. lince 800 100 699 odvoz objemného odpadu (od 0,5 do 4 m3) z místa bydliště – zaplatíte jen poplatek za přepravu, který se pohybuje v rozmezí 20 – 200 Kč (podle objemu).
Pokud jste se chystali vyhodit objemný odpad do velkoobjemového kontejneru, ale ten je již přeplněn, nestavějte odpad vedle (kontejner bude naložen, ale odpad okolo nebude jak odvézt). V tomto případě budete muset zvolit jeden ze zbývajících dvou způsobů likvidace objemného odpadu. S problémem nedostatečného počtu velkoobjemových kontejnerů se lze obrátit i na úřad městského obvodu, ten může podle svých možností rozhodnout i o přistavení dalšího kontejneru.
Pravidlo, že se nic nemá házet na zem, má i jednu výjimku: Na zem vedle kontejnerových stanovišť na ostravských sídlištích můžete po Vánocích odkládat odstrojené vánoční stromečky. Společnost OZO Ostrava provádí vždy v lednu mimořádné svozy tohoto specifického typu odpadu.