Stěhování nemocnice O-Jih

O stěhování nemocnice O-Jih

Od prvního září neslouží pacientům nemocnice Ostrava-Jih v Zábřehu, protože po sloučení se oddělení přestěhovala do Vítkovické nemocnice. Jejímu řediteli Radomíru Maráčkovi jsme položili několik otázek.
Jak byste zhodnotil situaci měsíc po spojení Nemocnice Ostrava Jih s Vítkovickou nemocnicí?
Nemocnice funguje dobře, sloučení obou pracovišť nám umožnilo zajistit komplexní zdravotní diagnostiku i léčbu pod jednou střechou. Objednávkový systém v mnohém usnadnil lékařům zvládnout dny, kdy probíhalo samotné stěhování, bez výrazného přerušení zdravotní péče. V současné době všechna specializovaná oddělení, odborné ambulance i týmy odborníků poskytují zdravotní péči ve Vítkovické nemocnici. Aby někteří pacienti s onemocněním srdce nemuseli přece jen dojíždět do Vítkovic, ponechali jsme v Zábřehu kardiologickou ambulanci, která sídlí v Ostravě Zábřehu na Pavlovové ulici vedle lékárny. Tímto krokem jsme vyšli vstříc hlavně starším lidem. Kardiologická ambulance úzce spolupracuje se špičkovým  angiologickým pracovištěm Vítkovické nemocnice a také s třineckým Kardiocentrem.
Máte představu, které obory budou patřit ke stěžejním a které budete nadále rozvíjet?
Mezi stěžejní obory už teď patří vysoce odborné Centrum vaskulárních intervencí, jehož součástí jsou pracoviště angiologie, neurologie včetně cévní chirurgie a diabetologie. Dalším stěžejním pracovištěm je Centrum péče o trávicí trakt, které zahrnuje jak gastroenterologii, tak i chirurgii břicha. Oba primáři center MUDr. Jan Homza i MUDr. Ondřej Urban jsou vynikajícími odborníky a mají jasnou představu o perspektivě svých oddělení. Porodnicko-gynekologické oddělení má ve Vítkovické nemocnici dobré jméno, proto i porodnictví bude patřit k těm prioritním. Vzhledem k tomu, že plicní oddělení disponuje jedinou jednotkou intenzivní péče v Moravskoslezském kraji, budu podporovat jeho další rozvoj. S podporou může počítat také rehabilitační oddělení, které si udržuje dlouhodobě vysokou úroveň a velmi pozitivní přístup ke klientům. Když se hovoří o hlavních oborech nebo oblastech, mají někdy lidé mylnou představu o tom, že podpora některých oborů znamená automaticky útlum ostatních. Není to pravda, protože ve Vítkovické nemocnici zůstala zachována všechna oddělení, na něž byli obyvatelé zvyklí. Naopak některé ambulance jsme museli dokonce posílit.
Co bylo hlavním důvodem toho, že jste rozšířili počet ambulancí?
Zvýšený nárůst pacientů zaznamenala pracoviště gastroenterologie i chirurgie. Aby pacienti nemuseli tak dlouho čekat, rozšířili jsme počet ambulancí na chirurugii, kde fungují v současné době už tři. Lidé mají možnost přijít na vyšetření i v pozdějších odpoledních hodinách. Snažíme se postupně zavádět objednávkový systém na všechna pracoviště, tak aby lidé nemuseli absolvovat dlouhá čekání. Připouštím však, že je delší čas strávený v čekárně občas nemine, zvlášť když se jedná o obory, kde se zachraňují lidské životy. Vítkovická nemocnice má velkou spádovou oblast, takže se může někdy stát, že se v jednu chvíli sejde na jednom místě více akutních případů. Z naší strany se snažíme tuto situaci řešit přivoláním dalšího lékaře, který může vypomoci.
Čekají nemocnici nějaké změny do konce roku?
Pevně věřím, že jen ty pozitivní. Co se týče zaměstnanců je mým přáním to, aby se na žádném oddělení neoznačoval zdravotnický personál, jako ti z Jihu a ti z Vítkovic, ale brali se jako jeden tým. Pro pacienty mám dobrou zprávu, že je naší prioritou zvyšování klientského přístupu a zlepšování chování personálu. Pacienti určitě ocení plánované dokončení výstavby nové endoskopie, kde právě probíhají stavební práce. V budově, kde sídlí Centrum vaskulárních intervencí, budou už na konci roku fungovat nové čtyři ambulance vybavené endoskopickými přístroji, čímž bude dokončena úprava gastroenterologického pracoviště.