Čtyři vozy Senior EXPRES JIH!!! opět v provozu

28/4 2020

Od pondělí 4. května 2020 mohou registrovaní senioři z Ostravy-Jihu opět využívat zvýhodněnou dopravu, která v obvodu funguje již čtvrtým rokem. Službu by v květnu měli využívat prioritně pro bezodkladné cesty do lékařských zařízení.

Čtyři vozy Senior EXPRES JIH!!! opět v provozu

Vzhledem k opatřením v rámci prevence  šíření koronaviru apeluje radnice na všechny uživatele Senior expresu JIH!!!, aby jej v květnu prioritně využívali pouze na cesty do zdravotnických zařízení. Vozy se budou průběžně dezinfikovat, senioři by přesto měli s ohledem na své zdraví pečlivě zvažovat cesty mimo domov a vždy používat ochranné prostředky - roušky, brýle a rukavice.

 

Zvýhodněnou dopravu pro seniory z obvodu zavedla místní radnice v dubnu 2017. Službu mohli ve zkušebním období nejprve využívat obyvatelé Jihu starší 80 let, od února 2018 radnice snížila věkovou hranici na 77 let. Vzhledem k tomu, že v nejlidnatějším obvodu Ostravy žije přes pět tisíc seniorů, oprávněných službu využívat, navýšila radnice postupně finanční rozpočet a  počet vozů na nynější  čtyři.

 

„Průkazku má v současnosti vyřízenou 1781 seniorů. S ohledem na četnost uživatelů a oblíbenost služby jsme v rámci smlouvy uzavřené do ledna 2022 vyčlenili více finančních prostředků a od února tak mohou jezdit již čtyři vozy, čímž zajistíme lepší dostupnost služby a kratší čekací dobu,“  uvedla iniciátorka služby místostarostka  Markéta Langrová.

 

Za tři roky  evidujeme bezmála 25 tisíc jízd a ujetých 270 tisíc kilometrů. Provoz Senior expresu doposud radnice podpořila částkou 6,7 milionů korun,“ doplnila místostarostka.

 

Jak Senior expres Ostrava-Jih funguje? Za 25 korun mohou senioři starší 77 let, s trvalým pobytem v městském obvodu Ostrava-Jih, jet k lékaři, na poštu či kamkoliv v rámci celého města Ostravy potřebují. Zbylé náklady na cestu hradí radnice. Jedinou podmínkou pro zájemce je vyřízení tzv. průkazu Senior EXPRES, a to bezplatně a na počkání na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. K tomu jim stačí občanský průkaz a klasická průkazková fotografie. Senior EXPRES mohou držitelé průkazek využívat v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin, a to na základě telefonické objednávky, nejméně jeden den před požadovanou jízdou na tel. čísle 770 130 770. Službu mohou zájemci využít až 4 x měsíčně a navíc si sebou mohou vzít bezplatně doprovod. Spolehnout se mohou na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek.