Nevyhovující stav bytových domů v Bělském Lese
Městský obvod Ostrava-Jih se rozhodl přistoupit k řešení neuspokojivého technického stavu bytových domů v ulici Dr. Šavrdy 3026/13, 3027/15, 3028/17, 3029/19 v části Bělský Les.
Jedná se o čtyři bytové domy propojené pavlačemi z roku 1998 (o celkovém počtu 76 bytových jednotek, z toho 16 bytů o velikosti 0+1 a 60 bytů o velikosti 0+2). Aktuálně zde bydlí nájemníci v 58 bytech.
„V domech se vyskytují závažné problémy technického charakteru, a to zejména u podlahových konstrukcí, objevují se praskliny ve zdech, v bytech praskají obklady a dlažby v koupelnách i předsíních,“ popisuje aktuální problémy místostarosta Martin Kret.
Odborné posouzení stavu
Radnice již dříve zadala odborné posouzení stavu dotčených budov společností MARPO s.r.o., která poruchy sledovala nepřetržitě celý rok v období od 11. prosince 2022 do 11. prosince 2023, a to dvěma na sobě nezávislými metodami.
Z výsledné zprávy následně vyplynulo, že příčinou vzniklých poruch je výskyt struskového násypového materiálu, který výrazným způsobem zvětšuje svůj objem a jediným řešením k nápravě (odstranění závady) je vyjmutí problematických struskových násypů v celém rozsahu až k základové spáře, vybourání všech podlah včetně násypů až na rostlý terén, vybourání všech příček a nahrazení struskového násypu novým inertním materiálem.
Z odborného posudku dále vyplývá, že vzdouvání podlah ve všech těchto domech bude pokračovat, stejně jako bude přibývat i dalších defektů. Za poslední rok došlo k velkému rozšíření trhlin na několika místech.
Řešení bytové situace
„Aktuální stav objektů sice prozatím není životu nebezpečný, je ale zřejmé, že nemůžeme dále setrvávat v nečinnosti, ignorovat dlouhodobě se zhoršující stav těchto budov a vystavit tak obyvatele domů situaci, kdy by se museli vystěhovat v podstatě ze dne na den. Nájemcům všech bytů proto byla doručena informace o technickém stavu domů a s ní i možnosti řešení jejich bytové situace,“ uvedl dále Kret s tím, že návrhy řešení vychází z konkrétního typu uzavřené nájemní smlouvy a budou s nájemníky prodiskutovány i na schůzce svolané na středu 24. dubna.
Zatímco smlouvy uzavřené dle předchozí právní úpravy byly uzavírány na dobu neurčitou nebo na dobu určitou s automatickým prodlužováním, není u smluv uzavřených po nabytí účinnosti nového občanského zákoníku, tj. po 1. lednu 2014, zákonný ani smluvní nárok nájemce na její prodloužení.
„Přesto v rámci snížení dopadu této nezaviněné situace bude nájemcům, kterým nájemní smlouva končí v nejbližších měsících, nabídnuta možnost uzavření dodatku prodloužením doby nájmu do 30. září 2024 tak, aby měli dostatečný časový prostor pro zajištění jiného bytu,“ vysvětluje Martin Kret a dodává, že postup radnice je zcela v souladu s platnou legislativou.
Nájemci 58 obsazených bytů by se měli vystěhovat co možná nejdříve, přičemž 16 nájemců ke dni uplynutí sjednané doby nájmu, tzn. v rozmezí září 2024 až březen 2025, ostatních 42 nájemců pak po zajištění náhradního bytu.
Srovnání nájmu
Veškeré uvolněné byty budou přednostně nabízeny těmto 42 nájemcům. Avizujeme však, že nebude možné zachovat současnou výši nájemného, která se aktuálně pohybuje od 36,96 do 47 Kč/m2/měsíc. Přesto dojde ke zvýhodnění těchto nájemců, a to tak, že byty budou nabízeny za minimální nabídkovou cenu, tedy 100 Kč až 120 Kč za m2 na měsíc závislosti na technickém stavu nabízeného bytu a bez nutnosti soutěžení.
Pro srovnání - již v roce 2010, kdy skončila cenová regulace, činilo nájemné 50,02 Kč/m2/měsíc. Průměrná výše nájemného v 5 226 obecních bytech v obvodu Ostrava-Jih činí 90,34 Kč/m2/měsíc. V současné době se výše smluvního nájemného pohybuje v rozmezí 140 až 180 Kč/m2/měsíc.
„Případná rekonstrukce těchto bytových domů by si vyžádala investici ve výši 60 až 80 mil. Kč, výnos ze současného nájemného činí 135 355 Kč/měsíc, tj. 1 624 260 Kč ročně. Z uvedeného je zřejmé, že tato investice není ve finančních možnostech městského obvodu a rovněž její návratnost je v řádech desítek let. Městský obvod k ní tedy z důvodu nehospodárnosti nepřistoupí. Vzniklá situace nás mrzí a jsme si vědomi, že hledání nového bydlení může být složité a náročné, proto nájemcům nabízíme pomoc při hledání nového bydlení. Například soběstační senioři, pokud již dosáhli 65 let a je jim vyplácen starobní, či invalidní důchod, mohou využít nájemní bydlení v Ostravě-Zábřehu, případně bydlení v domech s pečovatelskou službou,“ dodává závěrem místostarosta Kret s tím, že se všemi nájemci jsou pracovníci bytového odboru připraveni jejich bytovou situaci řešit individuálně, a to v závislosti na možnostech a počtu uvolněných bytů.
Nabídku volných bytů (včetně podmínek pronájmu) najdou lidé také na webu nemovitosti.ovajih.cz.