Ostrava–Jih nechce žádné herny ani výherní automaty

14/10 2016

Rada městského obvodu Ostrava–Jih na svém posledním zasedání zamítla dvě žádosti o povolení provozování automatů a video-loterijních terminálů. Navazuje tak na rozhodnutí o úplném zákazu hazardu na území obvodu, který zastupitelstvo obvodu schválilo už v prosinci roku 2014. Hlavním důvodem je zajištění bezpečnosti a spokojenosti obyvatel.

Ostrava–Jih nechce žádné herny ani výherní automaty

„Nemůžeme a nechceme teď ustupovat. Usilujeme o zákaz hazardu už tři roky a podařilo se nám prosadit vyhlášku, která v celém městě bude od 1. ledna 2017 výrazně regulovat hazardní hry. V některých obvodech, včetně Jihu, nastane úplný zákaz automatů a heren. Na ten řada občanů čeká,“ vysvětlil rozhodnutí rady Adam Rykala, radní městského obvodu Ostrava–Jih, který má mimo jiné na starosti problematiku bezpečnosti.

„Podle letošního průzkumu veřejného mínění v městském obvodu Ostrava–Jih si 65 procent zdejších obyvatel přeje úplný zákaz herních automatů a dalších 17 procent občanů se vyjádřilo pro jejich omezení. Právě k oblasti hazardu měli lidé nejvíce vyhraněný názor a vedení obvodu jej chce plně respektovat, uvedla místostarostka Hana Tichánková, která je zodpovědná za finance městského obvodu.

„V okolí každé herny byla zaznamenána zvýšená kriminalita. Navíc hazard vysává peníze z lidí a dostává je do finanční a psychické krize, často zasáhne celou rodinu. Jedinou cestou je nulová tolerance heren, automatů a non-stopů provozujících automaty a podobné hazardní hry. Bezpečnost a prevence kriminality je pro nás prioritou,“ doplnil radní Rykala.

Zákaz hazardu na Jihu navrhlo nové zastupitelstvo hned po komunálních volbách v roce 2014, i přes silný tlak hazardního lobby. Návrh prosadili všichni zastupitelé ANO, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM. Návrh nepodpořili zastupitelé Hnutí Ostravak a ODS. Od schválené vyhlášky si vedení obvodu slibuje zejména zvýšení bezpečnosti.

„Výpadek finančních prostředků z hazardu chce radnice pokrýt úsporami energií, rozšířením nákupů prostřednictvím veřejných aukcí a efektivnějším zacházení s finančními prostředky,“ dodává místostarostka Tichánková.