Poslanci a starostové společně hledali řešení problémů samospráv

22/3 2023

Nový stavební zákon, stav a práce na D1, daň z nemovitosti, bezdomovci, výplata sociálních dávek i problematika pěstounské péče. To byla hlavní témata rezonující při pracovním jednání poslanců za Moravskoslezský kraj a starostů ostravských městských obvodů. V pořadí již čtvrté společné setkání zorganizoval starosta Martin Bednář na radnici Ostravy-Jihu v pondělí 20. 3. 2023.

Poslanci  a  starostové společně hledali řešení problémů samospráv

Diskutovat nad problémy samospráv ve vztahu k chybějícím nástrojům pro jejich řešení přijeli poslanci: Josef Bělica (ANO), Jakub Janda (ODS), Aleš Juchelka (ANO), Petr Letocha (STAN) a Michaela Šebelová (STAN). Příležitost apelovat na potřebné legislativní změny využili starostové Lucie Baránková (Poruba), Martin Bednář (Ostrava-Jih), Aleš Boháč (Radvanice a Bartovice), Richard Čermák (Vítkovice), Jiří Jureček (Hošťálkovice), Táňa Paličková (Proskovice), Milan Slíva (Hrabová) a Radim Smetana (Svinov).

V průběhu dvouhodinové diskuze zazněla řada témat. Nový stavební zákon bude projednán již tento pátek 24. 3. 2023. Stavební úřady nebudou rušeny nařízením, jejich fungování bude záležet na obci. Z hlediska Ostravy je řešeno statutem města a nic se tak nemění. Starostové apelovali na vytvoření zákonných opatření, které by umožnili řešit nešvary bezdomovectví, zneužívání sociálních dávek či pěstounské péče fungující v některých případech jako cílený zdroj příjmu.

„Osobně bych uvítal pravomoc obce vyjadřovat se k dávkám na bydlení i řešit opilé bezdomovce nejen výzvou k jejich odchodu a přesunem o pár metrů dál. Řada lidí zná jen svá práva, ale už ne povinnosti, na tom jsme se všichni shodli. Pokud nebudeme mít oporu v zákonech tak, abychom mohli reálně jednat a skutečně zamezit nežádoucímu chování, problémy nezmizí a mohou se naopak stupňovat,“ řekl starosta Martin Bednář v souladu s tím, co během jednání zaznělo i od dalších starostů.