Senior EXPRES JIH!!! slouží úspěšně již 5 let

7/4 2022

Cestování v rámci celé Ostravy již pět let usnadňuje obyvatelům nejlidnatějšího ostravského městského obvodu služba Senior EXPRES JIH!!! První dva vozy vyjely 4. dubna 2017. Od té doby se počet aut i počet držitelů průkazek ztrojnásobil. Cena za jízdu pro seniory naopak zůstala stejná. Radnice službu za dobu provozu podpořila částkou 16,7 milionu korun.

Senior EXPRES JIH!!! slouží úspěšně již 5 let

Službu ve zkušebním období nejprve vyzkoušeli obyvatelé Jihu starší 80 let, od února 2018 radnice snížila věkovou hranici na 77 let. V nejlidnatějším obvodu Ostravy v současnosti žije zhruba 5200 seniorů v této věkové kategorii.

 

 „V současnosti má průkazku vyřízenou zhruba polovina oprávněných, přesně 2439 seniorů z našeho obvodu. Z důvodu zvyšující se oblíbenosti služby jsme postupně navyšovali počet aut na současných šest. Díky tomu se zlepšila dostupnost služby i zkrátila čekací doba,“  uvedla iniciátorka služby místostarostka  Markéta Langrová.

 

Senioři si možnosti využívat zvýhodněnou dopravu po celé Ostravě skutečně váží: „To se vám opravdu povedlo, díky této možnosti se nemusím bát, jak se dostanu k lékaři,“ uvedla paní Konečná ze Zábřehu, která dnes službu využila. Chválou nešetřili ani další uživatelé služby., kteří kvitovali především cenovou dostupnost a jistotu služby, možnost jet za jakýmkoli účelem po celém území města Ostravy, ale i vstřícný přístup řidičů a poskytnutí pomoci při cestování.

 

Za pět let evidujeme zhruba 62500 jízd, při kterých se ujelo 650000 kilometrů. Provoz Senior EXPRESU  doposud radnice podpořila částkou 16,7 milionů korun,“ doplnila místostarostka, která v rámci pátého výročí služby předávala ve čtvrtek 7. 4. 2022 některým klientům drobné dárky. Všem ostatním, kteří službu v tento den využili, je předali řidiči vozů.

 

Jak Senior EXPRES JIH!!! funguje? Za 25 korun mohou senioři starší 77 let, s trvalým pobytem v městském obvodu Ostrava-Jih, jet k lékaři, na poštu či kamkoliv v rámci celého města Ostravy potřebují. Zbylé náklady na cestu hradí radnice. Jedinou podmínkou pro zájemce je vyřízení tzv. průkazu Senior EXPRES, a to bezplatně a na počkání na odboru hospodářské správy Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih. K tomu jim stačí občanský průkaz a klasická průkazková fotografie. Senior EXPRES mohou držitelé průkazek využívat v pracovní dny od 6:00 do 16:00 hodin, a to na základě telefonické objednávky, nejméně jeden den před požadovanou jízdou na tel. čísle 770 130 770. Službu mohou zájemci využít až 4 x měsíčně a navíc si sebou mohou vzít bezplatně doprovod. Spolehnout se mohou na pomoc řidiče při nastupování, přenosech zavazadla či umístění ortopedických pomůcek.