V Bělském lese si mohou cyklisté dofoukat kola přímo na cyklostezce

25/8 2016

Od pondělí mohou cyklisté na Jihu dofouknout duše svých kol u první cyklopumpy v obvodu, která byla instalována v Zábřehu na konečné tramvaje na ulici Svornosti u cyklostezky na okraji Bělského lesa. Od prvního dne se setkává s velkou odezvou cyklistů a je tak reálný předpoklad, že by se mohly v obvodu objevit i další.

V Bělském lese si mohou cyklisté dofoukat kola přímo na cyklostezce

Manuálně a uživatelsky nenáročné pumpy z nerezu mohou využívat nejen cyklisté, ale poslouží i koloběžkářům, maminkám s kočárky či lidem na invalidním vozíku. Pumpy jsou vybaveny mutlifunkční hlavou. Hustilka je tak schopná obsáhnout všechny typy běžných ventilků. Zařízení by mělo být odolné proti vandalismu a nevyžaduje zvláštní údržbu.

Radnice městského obvodu Ostrava-Jih dlouhodobě podporuje městskou cyklistiku a podniká řadu kroků k zvýšení přívětivosti obvodu pro cyklisty. Na začátku srpna vznikla v Bělském lese cyklistická zóna. „Jde vlastně o takovou obdobu pěší zóny pro cyklisty,“ vysvětlil Otakar Šimík, radní městského obvodu Ostrava-Jih. 

Jedná se o oblast, kde smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 km/h. Přitom musí dbát zvýšené ohleduplnosti vůči cyklistům, které nesmí ohrozit; v případě nutnosti musí zastavit vozidlo. Stání je dovoleno jen na místech označených jako parkoviště. „Nejde ale o bezvýhradnou přednost před auty, spíš o větší bezpečí a ohleduplnost,“ zdůraznil Otakar Šimík.