Vánoce na Jihu jsou kouzelné a pestré

1/12 2022

V nejlidnatějším obvodě Ostravy se během prosince uskuteční řada akcí s nezaměnitelným kouzlem Vánoc. Až do 23. prosince žije zářivě vyzdobené Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce každodenními vánočními trhy s bohatým doprovodným programem.

Vánoce na Jihu jsou kouzelné a pestré

Kulturní program začíná každý den v 17 hodin. Od 10 do 20 hodin jsou na náměstí otevřeny stránky s občerstvením i s nabídkou vánočního zboží. Od 14 do 17 hodin je možné zhlédnout ukázky řemesel. K vidění je mimo jiné výroba háčkovaných hraček, vánočních ozdob z vlny, dřevěného nádobí, vánočních dekorací atd. Mimořádnou atmosféru podporuje také padesátka stromečků zdobených dětmi z místních škol a školek i minizoo s oslíkem, ovečkami, kozlíky, poníkem i velbloudem.

Například v pondělí 5. prosince se uskuteční mikulášská zábava, 7. prosince si kromě pobavení u show pro děti společně zazpíváme koledy. V dalších dnech se na pódiu představí mimo jiné rockn´n´rollový band Fireballs, který chystá speciální svátečně laděný koncert (11. prosince) či houslista Pavel Šporcl (18. prosince) se svými vánočními magickými houslemi. Malé i velké diváky budou bavit rovněž kouzelnická vystoupení, které jsou v plánu 8., 10. i 22. prosince. Dvakrát se představí divadelní soubor Trdla, který 6. prosince nabídne povídání O ztracené písničce a 19. prosince show nazvanou Barevný advent.

 

Také v jedinečné Jubilejní kolonii a Družstvu se budou adventní dny odehrávat v duchu Sousedských vánoc. K pohodové vánoční atmosféře v obvodě přispěje i akce Živý betlém, která 26. prosince, tedy na svátek svatého Štěpána, oživí okolí kostela svatého Ducha v Zábřehu. V 15 hodin začne pestrý program, jehož vrcholem bude od 17 hodin sváteční představení s názvem Živý betlém, které se uskuteční přímo v kostele. Zároveň je naplánováno zpívání koled a průvod kolem zábřežského svatostánku. Součástí průvodu budou tři králové a velbloud.

Téhož dne potěší i Vánoční koncert v kostele panny Marie nebo Štěpánská zábava v kulturním domě K-TRIO v Hrabůvce.

Milovníky hudby zase potěší adventní koncerty, které se 4., 11. a 18. prosince konají v Komorním klubu v Hrabůvce.

 

Přeji vám všem krásné dny a prosím zpomalte. Nenechte se vtáhnout do spěchu, nervozity a mamonu. Užijte si pohodový adventní čas a pohádkové Vánoce. Zkuste kolem sebe vidět to dobré, užít si krás života, sdílené radosti blízkých a klidu. A alespoň kousek toho všeho si sebou vezměte do nového roku,“ přeje starosta městského obvodu Ostrava-Jih Martin Bednář, který současně zve na velkolepý novoroční ohňostroj.

 

Ten ozáří oblohu v neděli 1. ledna 2023 tradičně u kruhového objezdu v Hrabůvce od 18 hodin. Příchozí si budou moci vychutnat poutavou patnáctiminutovou show. Díky třem základním odpalištím a šesti pomocným odpalištím vyniknou ve výšce 80 až 100 metrů působivé scénické obrazce, u nichž navíc budou hrát prim atraktivní barvy. Rozmanitost ohňostroje podpoří dynamický hudební podkres, v jehož závěru se o slovo přihlásí pyromuzikální styl. Ke grandióznímu finále pak přispějí takzvané kulové pumy, které se dokážou na nebi rozprsknout i do vzdálenosti 150 metrů. Pro zpříjemnění čekání nabídnou stánky na blízkém Náměstí Ostrava-Jih od 15 hodin pochutiny na přípitek či zahřátí.

 

Podrobné informace jsou k dispozici na webu ovajih.cz nebo Fb městský obvod Ostrava-Jih.