Tradiční akce spolupořádané městským obvodem Ostrava-Jih

V Ostravě-Jihu se každoročně koná pět tradičních akcí, na kterých se setkávají občané obvodu.

Slavnosti obvodu a Vinobraní

Každoroční akcí pořádanou v první polovině června na náměstí SNP v Zábřehu jsou Slavnosti obvodu. V jejich rámci starosta oceňuje významné osobnosti, které svým významem přesáhly hranice obvodu i města. Před Domem kultury Akord i v přilehlé zahradě probíhá bohatý doprovodný program - vystupují dětské sbory, mažoretky, nechybí ukázky bojových umění, práce hasičů ani jarmark, pro děti jsou připraveny hry a soutěže. Slavností obvodu se pravidelně účastní několik tisícovek návštěvníků.

Ve druhé polovině září se na stejném místě koná Vinobraní. Také tato akce pořádaná pod záštitou starosty obvodu se těší značnému zájmu návštěvníků. Hlavním lákadlem pro dospělé jsou samozřejmě burčák a jihomoravská vína, nejrůznější speciality a koláče. Pro děti jsou připraveny jízda na konících, trampolína a řada pestrých soutěží.

Svatováclavské slavnosti piva

Od roku 2009 se vždy 27. a 28. září koná v areálu Zámku Zábřeh velká degustační přehlídka piva – Svatováclavské slavnosti piva. Ve výjimečném prostředí zámeckého areálu a jeho okolí na ploše 10 000 m2 představují svou produkci regionální minipivovary. Akci pod patronací starosty obvodu pořádají příspěvková organizace Kulturní zařízení Ostrava-Jih a Zámek Zábřeh. Dvoudenní slavnosti zahajují patron pivovarníků a starosta obvodu příjezdem na koních a společným naražením prvního soudku piva. Nechybí bohatý kulturní program s koncerty známých kapel.

Rozsvícení vánočních stromů a novoroční ohňostroj

Jednou z tradičních akcí, na které se pravidelně setkávají obyvatelé obvodu, je slavnostní rozsvícení vánočních stromů pod patronací starosty. První adventní neděli je každoročně rozsvícen strom na náměstí SNP před Domem kultury Akord v Zábřehu. Slavnostní odpoledne začíná vánočním jarmarkem a pokračuje bohatým programem plným koled a zvyků, nechybí poselství faráře. Podobná akce probíhá druhou advetní neděli v rámci Mikulášské neděle na pěší zóně u Kulturního domu K-TRIO v Hrabůvce. Už od dopoledních hodin je v plném proudu mikulášský jarmark, mezi nejmenší přijde Mikuláš s čertem.

Tradicí se stal jediný novoroční ohňostroj na území města Ostravy. Od roku 2007 se koná první lednový den v 18 hodin u kruhového objezdu v Hrabůvce. Patnáctiminutová hudební a světelná show se těší stále většímu ohlasu diváků. „Obvod s bezmála sto deset tisíci obyvateli si určitě zaslouží důstojnou oslavu státního svátku,“ uvedl starosta Karel Sibinský. Velkolepou show sledují občané i ze střech okolních panelových domů.