Tisková zpráva

ZŠ Chrjukinova má dvě nové přírodovědné učebny

Přestože Základní škola Chrjukinova v Ostravě-Zábřehu je známá spíše jako škola s rozšířenou výukou jazykových předmětů, v jejich prostorách vznikly dvě nové učebny pro integrovanou výuku přírodovědných předmětů. Finanční prostředky ve výši tří milionů korun na realizaci projektu „Učebny pro integrovanou výuku přírodovědných předmětů na ZŠ Chrjukinova“ byly čerpány z rozpočtu Evropské unie v rámci Regionálního operačního programu NUTS II Moravskoslezsko 2007-2013, tři sta tisíc korun poskytl Magistrát města Ostravy.

Hlavním cílem projektu bylo vybudování přírodovědných učeben. „Chtěli jsme tím přispět k rozvoji přírodovědné gramotnosti žáků a zlepšení podmínek pro jejich uplatnění na trhu práce,“ uvedla ředitelka ZŠ Chrjukinova Mgr. Jana Mikošková a pokračovala: „Přírodovědná gramotnost je chápána jako schopnost využívat přírodovědné vědomosti, klást otázky a na základě důkazů vypracovat závěry vedoucí k porozumění. Dosud totiž ve vyučovacích metodách převažuje výklad, v uplatnění experimentálních metod ve výuce přetrvává převaha experimentální činnosti učitele nad vlastní experimentální činností žáků a toto jsme realizací projektu chtěli změnit,“ vysvětlila.

Přírodovědné předměty prožívají v současné době boom a na ZŠ Chrjukinova bylo pro tyto účely zastaralé vybavení. „Uvažovali jsme o obnově nebo o vybudování nových učeben. Jednou z možností bylo získat finanční prostředky z Regionálního operačního programu Evropské unie. Magistrát města Ostravy oslovil základní školy, zareagovali jsme hned na první výzvu. Přihlásilo se pět škol včetně té naší,“ pokračovala Mikošková s tím, že žádost o získání grantu byla nakonec úspěšná.

Jedna učebna pro integrované přírodovědné předměty je koncipována jako posluchárna s počítačovým zázemím a interaktivní tabulí. Jedná se o tabuli ovládanou počítačem, na které společně v hodině pracují žáci a vyučující. Žáci jsou tímto způsobem aktivně vtaženi do výuky. Druhá učebna je laboratoř s kompletní výbavou pro dvanáct žáků, posluchárna pro třicet.

Vlastní realizace projektu odstartovala letos v srpnu a od 9. listopadu začnou obě učebny sloužit svému účelu. „Budou pro potřeby žáků naší školy, pro jejich zájmovou činnost, ale také pro vzdělávání pedagogů, pro které chceme ve spolupráci s Ostravskou univerzitou a Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou pořádat žákovské soutěže,“ nastínila Mgr. Jana Mikošková a doplnila, že v případě zájmu mohou učebny navštěvovat také žáci jiných ostravských základních škol. „Přednostně budou sloužit žákům naší školy, ale po domluvě jsou k dispozici i dalším školám. Budeme je využívat pro přírodovědné kroužky a soutěže. Chceme podpořit upadající zájem žáků o přírodovědné předměty.“

Číslo projektu: CZ.1.10/2.1.00/06.00290

5kl.png

logo_skoly.jpg

oobvod.jpg