Představení projektu

„Multimediální vybavení ZŠ Dvorského"

Základní škola B. Dvorského je jednou z největších škol na území města Ostravy. Co do kapacity se jedná o největší základní školu městského obvodu Ostrava-Jih. Její kapacita, která činí 1050 žáků, nebyla v minulých letech zcela zaplněna, přesto si v rámci městského obvodu škola neustále drží prvenství v počtu žáků. V loňském roce navštěvovalo ZŠ Dvorského celkem 645 žáků. Výuka žáků probíhá vedle kmenových tříd také v odborných učebnách, kterých je na škole v současnosti 25.

Tyto učebny jsou však vybaveny jako odborné pouze z části. Současné vybavení je absolutně nedostatečné, neodpovídá požadavkům na využívání nových metod ve výuce, ani nepomáhá k rozvíjení počítačové gramotnosti žáků už od 1. ročníku. Pro svých 650 žáků má škola k dispozici pouze jednu multimediální místnost vybavenou 1 interaktivní tabulí a 2 počítačové místnosti s celkovým počtem 35 počítačů. Co se týče audiovizuální techniky má škola k dispozici 1 přenosný diaprojektor a 1 notebook, který byl škole zapůjčen v rámci projektu EDUNET na dobu 5 let. Ty jsou využívány při výuce v kmenových i odborných učebnách, jsou neustále vytíženy a zdaleka nepokrývají současné potřeby.

Žadatelem projektu je Statutární město Ostrava, Městský obvod Ostrava-Jih. Projekt bude realizován v budově základní školy, jejímž provozovatelem je Základní škola a mateřská škola Ostrava-Bělský Les, B. Dvorského 1, příspěvková organizace, která byla zřízena žadatelem. Žadatel, jakožto příjemce dotace, poskytne provozovateli školy majetek pořízený z dotace bezplatně k užívání, a to na základě dodatku ke zřizovací listině.
Je zajištěno financování celého projektu. Vzhledem ke svému charakteru a nositeli projektu je zaručena udržitelnost projektu jak provozní tak finanční. Projekt je plně připraven k realizaci, která bez přispění evropských fondů nebude možná.

Odůvodnění realizace projektu:

V rámci projektu bude vybaveno 9 odborných učeben ICT a audiovizuální technikou, včetně multimediálního vybavení učebny chemie a fyziky a modernizace vybavení počítačové učebny na 1. stupni. Hlavním cílem projektu je prostřednictvím zavedení dostupných moderních technologií (didaktických pomůcek) dosáhnout kvalitativně vyšší úrovně vzdělávání na 1. a 2. stupni základní školy.


Prostřednictvím zavedení moderních vzdělávacích programů dojde ke:

  • zvýšení názornosti a atraktivnosti výuky jazyků, fyziky, chemie, matematiky, ale i humanitních předmětů
  • zvýšení celkové zdatnosti ve využívání ICT
  • aktivnímu zapojení žáků s poruchami učení do výuky – těchto žáků je na škole v současné době 40, což není zanedbatelné číslo
  • podpoře všestranného rozvoje žáků a jejich individuálních schopností

V rámci celoživotního vzdělávání a v rámci tohoto projektu bude ICT zpřístupněna také veřejnosti - rodinným příslušníkům žáků – seniorům žáků, popř. ženám na mateřské dovolené a nezaměstnaným rodičům žáků. Snahou bude naučit je základním znalostem a dovednostem v tomto oboru tak, že je do této problematiky budou zasvěcovat samy jejich děti, popřípadě vnuci a vnučky v rámci své mimoškolní činnosti. Pro některé seniory u znevýhodněných skupin obyvatel už je tato technika nedostupná, a tímto způsobem se může zvýšit počítačová gramotnost, což je v dnešní společnosti velmi diskutovaná oblast, ale zároveň se upevní také vztah škola – rodič, resp. rodinný příslušník.

Produkt tvoří nově vybavené specializované učebny, které budou sloužit především pro moderní výuku podněcující zájmy a aktivitu žáků.

  • Počítačová učebna na 1. stupni
  • Učebna chemie a fyziky
  • Jazyková učebna 2. stupeň
  • Počítačová učebna 2. stupeň

Odborné učebny:

  • Čítárna
  • Jazyková učebna 1. stupeň
  • Jazyková učebna 2. stupeň
  • Učebna dějepisu
  • Učebna pro pracovní činnosti

 

Časový harmonogram projektu:

Projekt bude zahájen po vyhlášení výsledků výzvy s předpokládaným datem 1. 4. 2010. Začátek fyzické realizace projektu je plánován na 1. 10. 2010, s předpokládaným datem ukončení 30. 12. 2010.

5kl.png

oobvod.jpg