Aktuálně

Aktuality z obvodu
Ostrava rozdělila finance pro služby podporující občany v tíživých sociálních situacích
20 2 2023

Ostrava rozdělila finance pro služby podporující občany v tíživých sociálních situacích

Město dlouhodobě podporuje sociální služby, aktivity pro obyvatele v nejrůznějších obtížných životních situacích i programy v oblastech sociální péče a protidrogové prevence. V letošním roce rozdělí více než 129 miliónů korun mezi 174 pečlivě vybraných projektů. Ostrava finančně přispěje na celoroční provoz 153 registrovaných sociálních služeb i aktivity, které je doplňují.

Neurorehabilitační centrum ARCADA v Hrabůvce navštívil ministr Jurečka
14 2 2023

Neurorehabilitační centrum ARCADA v Hrabůvce navštívil ministr Jurečka

Do objektu bývalé základní školy na ul. Mitušova 8 v Hrabůvce denně míří lidé s neurologickým onemocněním a také rodiče s dětmi s vícenásobným postižením.
V části objektu zajišťuje Speciální škola Diakonie ČCE Ostrava vzdělávání dětí s kombinovanými vadami a specifickými vzdělávacími potřebami od 2 do 26 let. Obrovskou výhodou je propojení školského zařízení s potřebnými terapiemi. Ty zde poskytuje mezinárodní neurorehabilitační centrum ARCADA. 
Dar pro Mobilní hospic Ondrášek
13 2 2023

Dar pro Mobilní hospic Ondrášek

Členové seniorského klubu Akord opět ukázali, že nemyslí pouze na sebe. Stejně jako v předchozích letech.

Žáci na Jihu se podílejí na rozhodování o své škole
10 2 2023

Žáci na Jihu se podílejí na rozhodování o své škole

Pořízeny panny pro nácvik resuscitace, tácy do školní jídelny, vzdušný hokej, pingpongové vybavení, ale třeba také taneční lekce pro celou školu nebo školní maskot? Školní participativní rozpočty startují na Jihu i letos. Do pátého ročníku je zapojeno všech 17  základních škol,  jejichž zřizovatelem je městský obvod. Každá ze škol dostane 30 tisíc korun na realizaci nápadů žáků, od roku 2024 počítá radnice s částkou 50 tisíc korun na školu.

V rámci Ostravských sportovních her soutěží také žáci z Jihu
9 2 2023

V rámci Ostravských sportovních her soutěží také žáci z Jihu

Už třetí ročník Ostravských sportovních her odstartoval v září roku 2022 a zapojilo se do něj tentokrát 41 základních škol. Po pandemii se hry vrací ke standardnímu formátu obvodních kol soutěže. Třetí ročník je ale rozšířen navíc o projektové dny na školách a florbalové turnaje ve Středisku volného času Zábřeh. Školáci zatím soutěžili ve sportovních disciplínách jako je volejbal, přespolní běh, florbal a přehazovaná. Ambasadory projektu jsou úspěšní sportovci ve věku blízkém žákům, dokáží je tak inspirovat ke sportu i v rámci letošního hesla „nežij v digitálu, sportuj doopravdy!“ 

Omezení sobotního provozu u poboček České pošty
9 2 2023

Omezení sobotního provozu u poboček České pošty

V současné době může veřejnost navštěvovat o sobotách v rámci městského obvodu Ostrava – Jih celkem 6 poboček České pošty. Vzhledem k dlouhodobě klesající poptávce po poštovních službách, důkladné analýze využitelnosti sobotních provozů ze strany veřejnosti a s přihlédnutím k ekonomickým možnostem podniku, se tento počet sníží.

Symboly lásky krášlí Jih
6 2 2023

Symboly lásky krášlí Jih

Nepřehlédnutelné symboly lásky zdobí od dnešního dne náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce i předprostor obchodního centra Kotvy v Zábřehu.

OSLAVY MASOPUSTU POPRVÉ NA JIHU
2 2 2023

OSLAVY MASOPUSTU POPRVÉ NA JIHU

Svátek plný bujarého veselí, masek, zábavy a hodování oživí v sobotu 4. února 2023 od 10 do 16 hodin náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce. To se na jeden den promění v tradiční obecní rynek, na kterém nebude chybět ani CK polní pošta.

Expres Ostrava-Jih nabízí každý týden přehled aktuálního dění v našem obvodu na TV Polar
2 2 2023

Expres Ostrava-Jih nabízí každý týden přehled aktuálního dění v našem obvodu na TV Polar

Také vás štvou autovraky v ulicích? Jejich nahlášením na radnici můžete pomoci uvolnit takto zbytečně zabíraná parkovací místa v našem obvodu. Další aktuální reportáž nás naopak přenese do doby, kdy byly ulice převážně bez aut, do časů vzniku Jubilejní kolonie. A pak již hurá na Slavnosti Jihu! Z krátkých zpráv vám jistě neuniknou konkurzní řízení na dvě základní školy či možnost nominovat Osobnost Jihu.
Nominujte sportovce roku!
27 1 2023

Nominujte sportovce roku!

Statutární město Ostrava vyhlašuje tradiční anketu Sportovec roku za rok 2022. Město ocení mimořádné sportovní úspěchy a významné aktivity v oblasti sportu v loňském roce. Nominovat „svého“ sportovce může kdokoliv, nominovaní budou posuzováni dle stanovených kritérií. O vítězích pak rozhodnou zastupitelé města. Nominace lze podávat do 28. února 2023 v šesti kategoriích, kterými jsou: nejlepší jednotlivec, nejlepší kolektiv, talent roku, nejlepší handicapovaný sportovec, sportovní legenda a společensky odpovědná firma. Součástí ocenění sportovců je finanční dar města.

 

Opět hledáme osobnosti Jihu!
26 1 2023

Opět hledáme osobnosti Jihu!

Také v letošním roce budou na Slavnostech Jihu oceněny osobnosti, které se mimořádným způsobem podílejí na šíření dobrého jména našeho městského obvodu a které svou činností pozitivně ovlivňují veřejný život.

Jsou detektory plynů a požárů potřeba?
26 1 2023

Jsou detektory plynů a požárů potřeba?

Malí nenároční pomocníci, kteří mohou zachránit život. Řeč je o detektorech požáru a plynu. První z nich sehrál klíčovou roli v lednu ve Výškovicích. Obyvatelé z panelového domů uslyšeli pípat požární hlásič od sousedů a ihned zavolali hasi­če. Ti zjistili, že došlo ke spá­lení jídla během vaření. Udá­lost nakonec skončila šťastně, ale jen díky malému přístroji – detektoru požáru, protože i spálené potraviny dokážou zapálit kuchyňskou linku a od ní i celý byt.

Publikaci "Jubilejní kolonie: století nejkrásnější kolonie Ostravska" lze zakoupit v Ktriu
25 1 2023

Publikaci "Jubilejní kolonie: století nejkrásnější kolonie Ostravska" lze zakoupit v Ktriu

V závěru roku vydal náš obvod novou verzi o památkově nejhodnotnější části Ostravy-Jihu. Publikace "Jubilejní kolonie: století nejkrásnější kolonie Ostravska" přináší oproti původnímu vydání nejen nový formát, grafiku, ale také celou řadu nových vyobrazení. Těšit se můžete na plány otištěné na pauzovacích papírech, které knize dodávají punc, dále na nově objevené historické fotografie, rozšířené části kapitol věnující se osobnostem, spolkům, rekonstrukci kolonie a dění v sídlišti v posledních letech. Do textu byly zařazeny také další vzpomínky pamětníků.
Čokoládové vařečce vévodily zdravé pokrmy
24 1 2023

Čokoládové vařečce vévodily zdravé pokrmy

Žáci z Jihu zvládají nejen školní povinnosti, ale zdatně si vedou také při vaření jídel podporujících zdravý životní styl.

OZO staví třídicí linku a hledá nové zaměstnance
20 1 2023

OZO staví třídicí linku a hledá nové zaměstnance

Na sklonku minulého roku zahájila ostravská odpadová společnost OZO Ostrava výstavbu nové třídicí linky na směsný komunální odpad. Ta do budoucna zajistí odklon odpadů ze skládky a jejich materiálové nebo energetické využití. Nová třídicí linka by měla být spuštěna do provozu kolem poloviny tohoto roku, a proto již nyní OZO začíná s náborem nových zaměstnanců. Celkem se bude jednat o 28 nových pracovních míst na pracovišti v areálu společnosti v Ostravě-Kunčicích.

Bývalá škola V Zálomu  se dočkala celkové rekonstrukce
16 1 2023

Bývalá škola V Zálomu se dočkala celkové rekonstrukce

Objekt bývalé školy V Zálomu v Pískových dolech se dočkal nového vzhledu. Má novou fasádu a střechy je kompletně zateplený a součástí celkové rekonstrukce byla i hydroizolace. Pro všechny organizace, které tady sídlí, byly vybudovány také vstupy do venkovního atria. Rekonstrukce probíhala od května do prosince loňského roku a radnice za ni zaplatila 25 milionů korun.

Konkurzní řízení na ředitele základních škol
13 1 2023

Konkurzní řízení na ředitele základních škol

Aktuálně probíhá konkurzní řízení na místo ředitele/ředitelky základní školy F. Formana a na místo ředitele/ředitelky základní a mateřské školy Březinova. Přihlášky je možné podávat do 10. února 2023.

Vyšly lednové Jižní listy
12 1 2023

Vyšly lednové Jižní listy

Rozpočet pro rok 2023, včetně plánovaných investičních projektů, je jedním z klíčových témat prvního letošního čísla. Najdete v něm řadu praktických informací včetně shrnutí roku 2022 a pozvánek na akce letošní, např. ples obvodu nebo Slavnosti Jihu.
Volby prezidenta ČR
11 1 2023

Volby prezidenta ČR

V rámci blížících se voleb prezidenta České republiky, které se uskuteční tento pátek a sobotu 13. – 14. 1. 2023 upozorňujeme, že ve středu 11. 1. 2023 do 16 hodin mají zájemci poslední možnost poslední den osobně požádat o vystavení voličského průkazu do prvního kola voleb.
Veškeré informace k volbám, včetně přehledu volebních okrsků a žádostí o přenosné volební urny a další, naleznete na https://ovajih.ostrava.cz/cs/informacni-rozcestnik/volby
Vernisáž výstavy soutěžních návrhů na proměnu okolí kostela sv. Ducha
11 1 2023

Vernisáž výstavy soutěžních návrhů na proměnu okolí kostela sv. Ducha

Jak se promění okolí kostela sv. Ducha? Vítězný návrh ateliéru m2au je již znám. Pokud vás zajímá, jak architekti o prostoru přemýšleli a co všechno museli zohlednit nebo jaká řešení navrhovaly ostatní zúčastněné týmy, přijďte si prohlédnout soutěžní návrhy na novou podobu tohoto významného veřejného prostranství v Zábřehu. 
Vernisáž výstavy se uskuteční 18. ledna 2023 od 17:00 v prostorách Městského ateliéru prostorového plánování a architektury. Zástupci města, poroty soutěže i autoři vítězného návrhu okomentují soutěž ze svého pohledu a budou k dispozici pro případné dotazy.
Výstava soutěžních návrhů bude následně otevřena od 19. 1. do 15. 3. 2023.