Aktuálně

Aktuality z obvodu
Pozor! Probíhá phishingová kampaň s nabídkou příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí
31 8 2022

Pozor! Probíhá phishingová kampaň s nabídkou příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost upozorňuje na phishingovou kampaň s cílem zneužít bankovní identitu  na probíhající phishingovou kampaň s motivem nabídky příspěvku na bydlení od Ministerstva práce a sociálních věcí (dále jen MPSV). Podvodné zprávy se šíří e-mailem nebo SMS zprávami s textem: „Je vám poskytnut příspěvek na bydlení po dobu 3 měsíců od Mpsv“ nebo „MPSV informuje v rámci programu bydlení máte k dispozici příspěvek“, spolu s odkazem na stránky věrně napodobující web MPSV. Jazyková kvalita textu zpráv se v různých verzích liší, obecně jde ale o strojový překlad, který lze pozorným čtením odhalit.

Hlasujte v soutěží Stavba Moravskoslezského kraje
30 8 2022

Hlasujte v soutěží Stavba Moravskoslezského kraje

Hned tři stavby z Jihu se uchází o ocenění v aktuálním 16. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje. Do 15. 9. 2022 můžete rozhodnout i vy! Hlasování veřejnosti je spuštěno na webu https://stavbamsk.cz/prehled-staveb-16-rocniku-souteze/, pro hlasování je nutno sjet až dolů na stránku a vyplnit jméno a emailovou adresu.
Naši „Zeleň za Lunou“ najdete v I. Kategorii – stavby občanské vybavenosti veřejná prostranství. „Revitalizaci rybníků ve Výškovicích“ a „Rekonstrukci podchodu pod ul. Horní“ pak v V. kategorii – dopravní, inženýrské a vodohospodářské stavby.

Prázdniny na Jihu napsaly letos poslední kapitolu
30 8 2022

Prázdniny na Jihu napsaly letos poslední kapitolu

Od 11. července do 29. srpna probíhal projekt Prázdniny na Jihu. Takřka dvouměsíčního programu se zúčastnilo více než 200 dětí od 6 do 14 let.

Stromem Jihu 2022 se stal zábřežský dub letní
29 8 2022

Stromem Jihu 2022 se stal zábřežský dub letní

Tento působivý velikán přihlíží dění v obvodu na ulici Horymírova v Zábřehu poblíž minigolfového hřiště přes více než 100 let!
„Stáří dubu je odhadem 120 -150 let. Strom úspěšné překonal 2 světové války i necitlivou likvidaci starého Zábřehu a výstavbu sídliště. Dub je v poměrně dobré kondici a snad mu to vydrží i po mnoho dalších let,“ uvedl místní rodák Radim Matýsek, který strom do soutěže nominoval. V pátek 26. 8. 2022 pak starostu Martina Bednáře informoval také o záměru požádat o zařazení dubu mezi památné stromy.
„Na Jihu máme mimo Bělský les bezmála 30 tisíc stromů a z toho jen tři památné, proto rádi tento záměr podpoříme,“ řekl starosta Bednář, který se s panem Matýskem u stromu potkal a jako poděkování předal tašku s dárky, včetně publikace vydané městským obvodem právě o Zábřehu. O nečekaně bohaté historii našeho obvodu se mnoho dočtete také na webu https://historie.ovajih.cz/
Chcete se zbavit dluhů a začít lepší život? Je tady Milostivé léto II.
24 8 2022

Chcete se zbavit dluhů a začít lepší život? Je tady Milostivé léto II.

Zbavit se dluhů bude opět možné za velmi výhodných podmínek. Minulé Milostivé léto pomohlo desetitisícům lidí často ve zdánlivě bezvýchodné situaci, jako může být i ta vaše. Vyřešili své nesplacené závazky a mohli začít lepší život. Mít vlastní bankovní účet, možnost platit kartou, stabilněji bydlet i se třeba rekvalifikovat a získat lépe placenou práci, nebo moct přemýšlet, co si koupím, možná i kam pojedu na dovolenou.

Lidé, kteří uvízli v dluhových pastech, budou mít opět díky Milostivému létu II, možnost splatit pouze jistinu, tedy původní dluh, a jednorázový poplatek exekutorovi. Veškeré úroky, poplatky advokátům či penále, které mnohdy mnohonásobně převyšují výši původního dluhu, jim budou odpuštěny. Příležitost vyřešit svízelnou situaci bude po dobu tří měsíců, od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022. Do akce se mimo jiné zapojil také Dopravní podnik Ostrava, který prostřednictvím této akce umožní pokutovaným cestujícím vymanit se z dluhové pasti.

Road Circus zve na adrenalinovou podívanou v ulicích Jihu
24 8 2022

Road Circus zve na adrenalinovou podívanou v ulicích Jihu

Rychlá kola motorek i automobilů budou opět po roce v centru dění na sportovně-kaskadérské show Road Circus! Její hlavní program odstartuje v 16 hodin na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským Lesem. Nedočkaví zájemci si však mohou vychutnat na témže místě tréninky jezdců a kvalifikační jízdy již od 12 hodin. Součástí bohatého programu jsou závody v takzvaném nočním sprintu, kakaderská vystoupení, soutěže pro děti i závody automobilů, chybět nebude ani nabídka občerstvení a minipivovarů.

Vstup na akci je zdarma. Podrobný program je k dispozici na www.roadcircus.cz.

Organizaci ADRA akutně chybí dobrovolníci
23 8 2022

Organizaci ADRA akutně chybí dobrovolníci

Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě propojujte svět lidí, kteří chtějí pomáhat, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Dobrovolníci ADRA přinášejí blízkost a radost do života dětem, lidem se zdravotním postižením, nemocným i seniorům a seniorkám.  Potřebných je však momentálně mnohem více, než lidí ochotných pomáhat. Proto se ostravská ADRA obrací na veřejnost s aktuální výzvou o zapojení do dobrovolnictví. Nedostatek dobrovolníků zaznamenává ve všech programech, především však u seniorů v domácnostech, ale i v domovech pro seniory Čujkovova, Domus a Korýtko. Dobrovolníci akutně chybí i v organizaci Čtyřlístek, kde se věnují lidem se zdravotním postižením. Pokud chcete dát svému volnému času smysl a věnovat jej lidem, kteří to opravdu potřebují a zároveň to i ocení, zavolejte na tel.: 733 485 548 nebo vyplňte formulář na adraostrava.cz.  

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků
16 8 2022

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků

Čtyři filmy, čtyři různé příběhy, čtyři příjemné večery a nepočítaně zážitků. Takové bude filmové léto, které od 17. do 20. srpna na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce přiváží Kinematograf bratří Čadíků.

 K vidění budou vždy od 20:30 do 22:00 hodin filmové lahůdky: 17. 8. Cesta domů; 18. 8. Gump – pes, který naučil lidi žít; 19. 8. Prvok, Šampón, Tečka a Karel a poslední sobotní večer Příšerákovi 2. Vzhledem k umístění pod krytou částí náměstí se promítání uskuteční za každého počasí.

Letní promítání na vícero místech v obvodě organizuje během léta také příspěvková organizace Kultura Jih. Poslední z nich se koná 8. září na hřišti ZŠ a MŠ Horymírova, kde se od 21 hodin bude promítat film Jumanji: Další level.  

Vstup na akce je zdarma.

Folklor bez hranic  roztančí náš Jih v úterý odpoledne
15 8 2022

Folklor bez hranic roztančí náš Jih v úterý odpoledne

Zahraniční i tuzemské folklorní skupiny zatančí a zazpívají opět po roce v rámci festivalu Folklor bez hranic Ostrava. Ostravskému publiku se představí od 15. do 19. srpna. Tanečníci a hudebníci budou po pět dní cestovat napříč ostravskými obvody, vystoupí na náměstích, ale i v domovech pro seniory. Jedná se již o dvacátý čtvrtý ročník festivalu. V úterý soubory roztančí náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce. Od 15:00 hodin bude hrát cimbálová muzika, festivalový program pak začne od 16:00 hodin.

Vyšlo srpnové číslo Jižních listů
4 8 2022

Vyšlo srpnové číslo Jižních listů

Srpnové vydání Jižních listů opět nabízí mnoho inspirujících informací, které rekapitulují dění v našem obvodě. Pro titulní stranu jsme tentokrát zvolili letničkový záhon na ulici Cholevova.

Pestrý program nabídne společná akce obvodů Jih a Nová Bělá
3 8 2022

Pestrý program nabídne společná akce obvodů Jih a Nová Bělá

Brány Integrovaného výjezdového centra na hranici ostravských městských obvodů Jih a Nová Bělá se již tuto sobotu otevřou veřejnosti v rámci akce "Den městských obvodů s IZS". Své aktivity představí hasiči, záchranáři, policisté i vojáci Krajského vojenského velitelství Ostrava.

Zábavné odpoledne s názvem Hurá k rybníkům
27 7 2022

Zábavné odpoledne s názvem Hurá k rybníkům

Hastrman Hurák, hry a soutěže, rybolov, jídlo a pití, hudba i tanec! Zábavné odpoledne s názvem Hurá k rybníkům, jež 23. července čeřilo hladinu v zrevitalizovaném areálu výškovických Rybníků pod Hurou, se díky dobře naladěnému počasí i lidem vskutku vydařilo. Hastrman Hurák příchozí, spolu s vodními žínkami, provázel po areálu, a za splněné aktivity a soutěže rozdával perníkové kapříky. Rybáři učili zájemce mimo jiné jak nahazovat udice pro úspěšný lov. K poslechu a tanci zahrála kapela Neprak, výborné občerstvení nabídli místní zahrádkáři. Akci zorganizoval městský obvod Ostrava-Jih ve spolupráci s místními organizacemi Českého rybářského svazu a Českého zahrádkářského svazu, kterým patří velké poděkování.
Sfoukávání vysoké pece může krátkodobě doprovázet zvýšená hlučnost a prašnost
21 7 2022

Sfoukávání vysoké pece může krátkodobě doprovázet zvýšená hlučnost a prašnost

Společnost Liberty Ostrava a.s. informuje, že v pondělí 25. 7. 2022 ve večerních hodinách zahájí z důvodu plánované opravy sfoukávání vysoké pece č. 2. V úterý 26. 7. 2022 může po odpojení vysoké pece od plynové sítě dojít ke krátkodobému zvýšení hlučnosti a prašnosti v okolí areálu, za což se Liberty Ostrava obyvatelům Ostravy-Jihu předem omlouvá a děkuje za pochopení.

Akce Hurá k rybníkům nabídne program pro celé rodiny
20 7 2022

Akce Hurá k rybníkům nabídne program pro celé rodiny

V sobotu 23. července se koná akce Hurá k rybníkům. Pro návštěvníky je v areálu Rybníků pod Hurou, které se nacházejí ve Výškovicích poblíž ulice Drůbeží, od 14 do 21 hodin zajištěn pestrý program.

Senioři z Jihu zvítězili v mezinárodních sportovních hrách
19 7 2022

Senioři z Jihu zvítězili v mezinárodních sportovních hrách

Senioři z Jihu pod hlavičkou týmu OOC (Ostravské organizační centrum) Ostrava triumfovali v pátém ročníku mezinárodních sportovních her seniorů.  Akce se konala od 13. do 15. července v Mostě.

Účelové neinvestiční dotace pro rok 2023
18 7 2022

Účelové neinvestiční dotace pro rok 2023

Aktuálně je možné žádat o účelové neinvestiční dotace pro rok 2023 z rozpočtu statutárního města Ostrava, městského obvodu Ostrava-Jih, v oblastech školství a vzdělávání a kultury; volného času dětí a mládeže a prevence kriminality; sportu; sociální péče.

Vyberte strom roku na Jihu
12 7 2022

Vyberte strom roku na Jihu

Víte, že na Jihu roste bezmála 30 tisíc stromů? A to nepočítáme ty, které náleží do Bělského lesa. Každý z nich má přitom neoddiskutovatelný přínos pro veřejnost! Vytvářejí kyslík, čistí vzduch od prachu, snižují hlučnost i teplotu okolí, zadržují vodu v krajině a podobně.

Promenáda v Jubilejní
1 7 2022

Promenáda v Jubilejní

Třetí ročník Promenády v Jubilejní je vskutku hvězdný. Pro letošní ročník přivezeme do „Jubilejky“ swingové perly hudební i taneční. Dvoudenní program realizujeme v rámci projektu Swingové léto, jehož cílem je dostat do ulic a krásných míst živou hudbu a tanec. Jubilejní kolonie je jedno z nejkrásnějších míst Ostravy a pevně věříme, že jí bude letošní ročník slušet a vás bavit.

Začínají letní prázdniny. Připravena je spousta akcí!
30 6 2022

Začínají letní prázdniny. Připravena je spousta akcí!

Dneškem končí školní rok 2021/2022. Žáci a studenti dostali vysvědčení za svou celoroční píli a od zítřka začínají letní prázdniny. Všem, a to včetně pedagogů a personálu ve školských vzdělávacích institucích, přejeme, aby si nejoblíbenější školní období dostatečně užili a načerpali síly pro další školní rok.

Středisko Výzva slavilo 20 let
23 6 2022

Středisko Výzva slavilo 20 let

V sobotu 18. 6. 2022 odpoledne se v parku na Syllabově ulici (areál Lékařské fakulty OU) v rámci benefičního festivalu FANDÍME RODINĚ! slavilo 20 let střediska VÝZVA, které pomáhá dětem a mladým s postižením. A oslava to byla opravdu famózní, včetně narozeninového dortu. Dopoledne proběhla v Kostele Svatého Duch v Zábřehu děkovná mše svatá za 20 působení Střediska Výzva, v rámci odpoledního programu pak vystoupili Pavel Helan, Porubšrí trubači, taneční soubor Holúbek i hasičská lvíčata z Klimkovic. Tvořilo se, zpívalo, sportovalo, jedlo a pilo a především moc dobře bavilo. Záštitu nad festivalem přijal místostarosta městského obvodu Ostrava Jih, Mgr. Jan Dohnal. 

Středisku Výzva  přejeme spoustu dalších let pomoci, spokojených dětí a mladých lidí s postižením a jejich pečujících!