Aktuálně

Aktuality z obvodu
Začíná oprava Plzeňské ulice
17 10 2022

Začíná oprava Plzeňské ulice

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájí v pondělí opravu Plzeňské ulice, která je jako silnice I/58 jednou z nejfrekventovanějších ulic v Ostravě. Cílem rekonstrukce je výměna stávajícího asfaltového souvrství a podkladních vrstev vozovky. Větší zásah ŘSD ČR je nezbytný z důvodu nevyhovujícího stavu zmíněných částí silnice I/58, který je dán stářím a vysokou intenzitou dopravy. Řidiči tam musí počítat s dopravními komplikacemi, dopravu budou kyvadlově řídit semafory. Oprava bude stát bez DPH 34,6 milionu korun a její první etapa potrvá do konce listopadu.

Bezpečnostní situace na ulici Mitušova a jejím okolí
14 10 2022

Bezpečnostní situace na ulici Mitušova a jejím okolí


Počátkem měsíce října rozeslalo vedení Základní školy Mitušova v Ostravě-Hrabůvce rodičům svých žáků varování před skupinkou nezletilců, která měla slovně i fyzicky napadat děti v okolí této základní školy a v okolí Střední školy stravování na ulici Krakovská.

Na vzniklou situací ihned zareagovalo vedení Městské policie Ostrava a začalo realizovat řadu opatření směřujících k eliminaci dalších rizik. Mezi okamžitá řešení patřilo zintenzivnění výkonu služby v dané lokalitě, a to zejména formou pěšího výkonu služby. Do předmětné lokality byli rovněž směřováni i asistenti prevence kriminality. Na širší okolí se soustředila i pozornost celkem osmi otočných kamer a také devíti kamer stacionárních.

Hledáme Seniora roku 2022
11 10 2022

Hledáme Seniora roku 2022

Již pošestnácté vyhlásilo město Ostrava anketu Senior roku, aby ocenilo činorodé obyvatele Ostravy starší 65 let, kteří výjimečným způsobem přispívají ke zlepšení života ve společnosti. Často se věnují charitativním činnostem, pomáhají ve svém okolí či v klubech seniorů, zkrátka jsou vzorem ostatním. Kromě Seniora roku ocení město i Klub seniorů roku. Hledáme organizaci či sdružení, které přispívá k aktivizaci seniorů, jehož činnost je zajímavá a prospěšná. Jedním z oceněných byl vloni také Josef Juřeník z našeho Jihu, rozhovor s ním jste si mohli přečíst v zářijových Jižních listech na straně 20.

Ubytovny a problematické chování jejich obyvatel
11 10 2022

Ubytovny a problematické chování jejich obyvatel

Současné zákony bohužel dávají obcím v případě těchto zařízení provozovaných soukromníky jen omezené možnosti, jak stav ovlivnit. Ostrava-Jih ve spolupráci s neziskovými organizacemi, sociálním odborem, Krajskou hygienickou stanicí, hasiči i policií využívá všech možných postupů, jak situaci zklidnit a chránit slušné lidi.

 

Jak řešit kritickou situaci v důsledku zdražování poradí sociální pracovníci Sociopointu
10 10 2022

Jak řešit kritickou situaci v důsledku zdražování poradí sociální pracovníci Sociopointu

Poslední měsíce přinesly významné zdražování, lidé se dostávají do obtížných situací a často tápou, jak problém vlastně řešit. Stoupající ceny potravin, energií, nájmů a služeb mohou zapříčinit stav, kdy lidé nemají dost peněz na úhradu nákladů na bydlení. Často se ostýchají zeptat se na radu, jindy se domnívají, že dosud příspěvky na bydlení nečerpali a nemají na ně tedy nárok ani po zvýšení cen mnoha komodit. Vláda však v reakci na růst cen upravila výši tzv. normativních nákladů na bydlení o 2 000 až 4 500 korun (dle typu bydlení a počtu osob v domácnosti). Navýšení platí prozatím do konce roku 2022. Díky tomuto opatření dojde k rozšíření počtu osob, kterým vznikne nárok na dávku příspěvku na bydlení, případně i ke zvýšení již vyplácené dávky.

Pozvánka na předpremiéru filmu "Za vším hledej ženu"
10 10 2022

Pozvánka na předpremiéru filmu "Za vším hledej ženu"

V neděli 16. října se od 20 hodin uskuteční předpremiéra nové české vztahové komedie. Přítomní budou herečtí i tvůrčí představitelé filmu. Vstupenky je možno za 150 Kč zakoupit předem v kině Luna nebo online

Pozvánka na ustavujícící zasedání zastupitelstva městského obvodu
10 10 2022

Pozvánka na ustavujícící zasedání zastupitelstva městského obvodu

Zveme občany na ustavující zasedání zastupitelstva, které  se koná 20. 10. 2022 od 13 hodin ve 4. patře budovy A Úřadu městského obvodu Ostrava-Jih.

Známe výherce soutěže Miss Babča & Štramák 2022
7 10 2022

Známe výherce soutěže Miss Babča & Štramák 2022

Šestý ročník soutěže Miss babča o nejsympatičtější seniorku zná vítězku! Miss Babčou se stala paní Alžběta Řepová z Jakartovic. Společně s volbou Miss Babči probíhal souběžně i druhý ročník soutěže Štramák roku. Štramákem se stal pan Dalibor Kališ z Frýdku-Místku.

Vyšly říjnové Jižní listy
7 10 2022

Vyšly říjnové Jižní listy

Říjnové číslo Jižních listů se opět věnuje mnoha tématům, která se týkají nejlidnatějšího obvodu Ostravy. 

Máte zájem o pronájem nebytových prostor na Jihu?
6 10 2022

Máte zájem o pronájem nebytových prostor na Jihu?

Podívejte se na aktuální nabídku městského obvodu. K dispozici jsou mimo jiné prostory v bytových domech na ul. Čujkovova (bývalá kavárna) či na ul. Závodní. Uzávěrky pro přijímání žádostí o pronájem těchto prostor sloužících podnikání je stanovena na 31. 10. 2022. Podrobné informace a další nabídky prostor jsou k dispozici na webu: https://nemovitosti.ovajih.cz/rozcestnik/nebytove-prostory/

Protidrogový vlak mohou navštívit žáci z Jihu i veřejnost zdarma
6 10 2022

Protidrogový vlak mohou navštívit žáci z Jihu i veřejnost zdarma

Ve dnech 10. a 11. října bude v železniční stanici Ostrava-Svinov přistaven protidrogový vlak. Multimediální vlakovou soupravu tvoří šest vagónů, čtyři kinosály a osm interaktivních místností. Cílem tohoto preventivního programu je přinést návštěvníkům interaktivní a zážitkové vzdělávání.

Papučový den  podpoří hospicovou mobilní péči
4 10 2022

Papučový den podpoří hospicovou mobilní péči

Obujte si ve středu 5. října papuče a ukažte, že podporujete mobilní hospicovou péči v České republice. 80 % lidí si přeje zemřít doma, ale pouze 20 % se to opravdu podaří. Papučový den připomíná, že umírat doma v kruhu svých blízkých je možné. Zapojte se i vy.
Sousedství!!! potěšilo na Dubině děti i dospělé
3 10 2022

Sousedství!!! potěšilo na Dubině děti i dospělé

Díky aktivním lidem z Dubiny se ve středu 28. září uskutečnil první realizovaný projekt z programu Sousedství!!! 
Dětský sportovní den na ulici Františka Formana nabídl soutěž v házení šipek, za kterou malí hráči získávaly sladkou odměnu. Následovaly sportovní hrátky jako skákání přes gumu, cvičení s kruhem a další, došlo i na pouštění draků. Na konci akce si pak rodiče i děti vychutnali přívětivou sousedskou grilovačku.
Větší bezpečí na zábřežském hřbitově
3 10 2022

Větší bezpečí na zábřežském hřbitově

Na podnět občanů domluvila radnice s Městskou policií pravidelnou přítomnost strážníků v prostoru veřejného pohřebiště na ulici U Studia v Zábřehu. Od 6. října zde budou každý čtvrtek od 10 do 14 hodin zajišťovat zvýšený dohled.

Od 1. října do 30. dubna je pohřebiště přístupné denně od 8 do 18 hodin. V době Dušiček neboli Památky zesnulých, které připadají na druhý listopadový den, bude  otevírací doba rozšířena od 8 do 20 hodin,  včetně předcházející soboty a neděle. Rovněž ve dnech 28. 10 – 6. 11. 2022 bude Městskou policií zajištěn v areálu zvýšený dozor, a to včetně nočních hodin.

RUKU NA TO!
29 9 2022

RUKU NA TO!

Podáním ruky, tedy bez písemné smlouvy, dnes zástupci politických stran ANO 2011 a SPOLU, Martin Bednář a Radim Ivan, stvrdili dohodu o koaliční spolupráci při vedení městského obvodu Ostrava-Jih do roku 2026.
Tímto symbolickým gestem vyjádřili formu budoucí spolupráce založenou na vzájemné důvěře, férovosti, podpoře a vstřícnosti, a to jak v rámci práce radních, tak směrem k občanům našeho obvodu.
Mezi oceněnými Stavbami Moravskoslezského kraje 2021 byly i Zeleň za Lunou a Rybníky ve Výškovicích
27 9 2022

Mezi oceněnými Stavbami Moravskoslezského kraje 2021 byly i Zeleň za Lunou a Rybníky ve Výškovicích

Prestižní soutěž Stavba Moravskoslezského kraje představuje úspěchy ve stavitelství a upozorňuje na skvělé projekty i výjimečné osobnosti v oblasti stavitelství a architektury. Do letošního 16. ročníku se zapojilo celkem 46 staveb. Slavnostní oceňování se konalo ve čtvrtek 22. 9. pod záštitou hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka a ministra průmyslu a obchodu ČR Jozefa Síkely. Čestné uznání získaly i dvě stavby z našeho Jihu.

Začínají Svatováclavské pivní slavnosti na Zámku Zábřeh
26 9 2022

Začínají Svatováclavské pivní slavnosti na Zámku Zábřeh

Ve dnech 27. - 28. 9. 2022 bude patřit Zámek Zábřeh a jeho okolí oslavám sv. Václava a již tradičně také dobrého piva! Zhruba pětadvacet malých pivovarů se představí v rámci pestré degustační přehlídky a na své si přijdou také milovníci dobrého jídla.
Kromě hudebního zážitku v podání Jaroslava Uhlíře, UDG, Horkýže Slíže, Limetal, Kateřiny Marie Tiché & Bandjeez nebo Slepých Křováků, jsme si pro vás letos připravili i rozmanitý historický program. V zóně pro děti si budou moci nejmenší návštěvníci vyzkoušet třeba lukostřelbu nebo házení podkov, ale také si něco pěkného vyrobit. Vstup na akci je zdarma.
🤗
SENIOŘI SLAVILI SVŮJ DEN
26 9 2022

SENIOŘI SLAVILI SVŮJ DEN

Už minulý týden oslavili senioři svůj svátek, tedy Mezinárodní den seniorů. Ten každoročně připadá na 1. října a už třetím rokem jeho oslavy na Jihu připravuje odbor školství a kultury. V Kulturním domě K-TRIO se setkali zástupci pěti seniorských klubů, které působí v našem městském obvodu. Stovce zúčastněných popřáli mimo jiné členové vedení obvodu a zaměstnanci odboru sociální péče. O kulturní vystoupení se postaral pěvecký soubor Korálky a seniorům k poslechu a tanci zahrálo a zazpívalo Duo Pohoda.
Výsledky voleb do zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih
23 9 2022

Výsledky voleb do zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih

Své právo volit využilo ve dnech 23.-24. září 2022 celkem 24 556 občanů Jihu (30,58% z 80 310 oprávněných voličů). Svými hlasy rozhodli o složení pětačtyřicetičlenného zastupitelstva obvodu pro období 2022 - 2026, ve kterém budou zástupci celkem pěti politických stran, které získaly více než 5% hlasů a to: 24 členů - ANO 2011, 7 členů - Svoboda a přímá demokracie (SPD), 6 členů - Koalice SPOLU, 5 členů - Ostravak a 3 členové - Česká pirátská strana.
Další strany, které se v komunálních volbách ucházely o přízeň voličů, získaly méně než 5% hlasů, a v zastupitelstvu proto jejich členové nebudou.
Jmenný přehled nových zastupitelů je k dispozici na https://1url.cz/@volbyjih2022, veškeré informace o volbách jsou k dispozici na Volby.cz - Český statistický úřad | ČSÚ
Začínají volby do zastupitelstev našeho obvodu i města Ostravy
23 9 2022

Začínají volby do zastupitelstev našeho obvodu i města Ostravy

Dnes ve 14 hodin se otevře všech 95 volebních místností na Jihu. Pro voliče budou přístupny dnes do 22:00 hodin a zítra pak od 8:00 do 14:00 hodin.

Pětačtyřicet členů Zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih budou voliči vybírat z jedenácti zaregistrovaných volebních stran a pětapadesát členů Zastupitelstva města Ostravy pak ze čtrnácti zaregistrovaných volebních stran.