Ocenění za práci s dětmi

Na základě výzvy v Jižních listech a následných návrhů od obyvatel obvodu, bylo vybráno deset občanů, kteří se v MO Ostrava-Jih věnují volnému času dětí a mládeže.

V obřadní síni radnice je přijal starosta MO Ostrava-Jih Otakar Veřovský, spolu s místostarostou Karlem Gavendou a vedoucí odboru školství a kultury Evou Müllerovou. Poděkovali oceněným za jejich práci a předali jim jako dárek knižní publikaci. Oceněni byli:

  1. Jana Dvořáčková
    se práci s dětmi v rámci volnočasových aktivit začala věnovat hned po skončení studia na pedagogické škole, tj. již před 40 lety. Založila turistické oddíly Fotoblesk a Průzkumník, které pracují dodnes pod vedením původních členů. Při ZŠ MUDr. Emílie Lukášové vede od roku 2000 turistický oddíl , který se zaměřuje především na děti s poruchami učení. V oddílu jsou i děti mentálně postižené, těm se věnuje individuálně. Během roku se všemi dětmi pořádá pravidelné výpravy za poznáním našeho regionu, činnost každoročně vrcholí letním táborem. Své mnohaleté zkušenosti dnes již také předává svým mladším kolegům.
  2. Josef Zajíc
    je učitelem na ZŠ MUDr. Lukášové. Již přes 30 let ve svém volném čase aktivně věnuje výchově mládeže v oblasti sportovní přípravy se zaměřením na orientační běh, za tu dobu pracoval s více než 1000 dětí školního věku. Několikrát v roce organizuje závody v orientačním běhu pro žáky základních škol, během vánočních prázdnin pořádá akci zaměřenou na propagaci zdravého sportování v přírodě pod názvem Kufrování. Celá tíha organizace všech akcí leží převážně na něm samotném a bez nároku na jakékoliv finanční ohodnocení. Zadostiučiněním mu pak jsou velmi dobré výsledky jeho svěřenců.
  3. Vladimír Černý
    je trenérem atletiky SSK Vítkovice. Zcela nezištně se věnuje atletickému potěru – dětem ve věku 11 až 13 let formou jejich pohybového rozvoje přibližuje krásu atletiky. Několik let organizuje Ostravský běžecký pohár mládeže, který zahrnuje celkem osm závodů v rámci celého města Ostravy. V letošním roce nově připravila Kinderolympiádu, což je soutěž pro děti od 6 do 10 let a zúčastnilo se jí na 25 základních škol z Ostravy a okolí. Za svou práci ve volném čase nepožaduje jakékoliv odměny, sám shání prostředky na drobné odměny pro děti u sponzorů.
  4. Petr Ščerba
    založil před 11 lety Moravský dětský folklórní soubor Holúbek. V čele stojí od samotného počátku až dodnes. Soubor začínal s 15 dětmi , díky neuvěřitelnému nasazení a spoustě věnovaného času z něj Petr Ščerba vytvořil soubor v dnešní podobě: těleso o třech skupinách pro děti ve věku od 5 do 15 let. Zkoušky, vystoupení , víkendy a volné dny jsou zpestřovány výlety a jinými zábavnými aktivitami – Drakiádami, Mikulášem a apod. Při nichž není nikdy zapomínáno ani na sourozence členů a jiné děti, které mají zájem se těchto akcí zúčastnit. Kromě vedení souboru Holúbek je pan Ščerba také pedagogem na ZŠ V. Košaře, kde se kromě výuky věnuje také skupině tanečníků brakedance.
  5. Daniela Radková
    je mimořádnou pedagogickou osobností. Po absolvování Přírodovědecké fakulty UK Praha se zaměřila na rodinnou výchovu, sexuální výchovu, poradenství v oblasti týraných dětí a prevenci patologických jevů. Je nejen výbornou vyučující svých aprobačních předmětů. Angažuje se především v oblasti zdravého životního stylu, je autorkou, spoluautorkou či realizátorkou mnoha projektů, například dobře známého Dne zdraví. Mgr. Radková je organizátorkou humanitárních sbírek studentů – Konto bariéry, Kapka naděje, Bílá pastelka, Květinový den, pohlednice bariéry. Do svých aktivit zapojuje celé rodiny svých žáků.
  6. Anna Horkelová
    je zakládající členkou sdružení Škola Taekwon-Do ITF IL DONG Ostrava a dobrovolnou trenérkou dětí v tomto sportu. Pro všechny své svěřence (50-70 dětí) ve věku od 6 let zajišťuje pravidelnou tréninkovou činnost, víkendová soustředění a letní tábor, který se již několikrát konal také za hranicemi naší republiky. Mimo to organizuje pro všechny děti společné akce s rodiči, besídky, dětské soutěže nejen v Taekwon-Do ITF, cvičení venku i v lese, nácvik lukostřelby či společné návštěvy vozíčkové dráhy. Účastní se odborných trenérských seminářů, úspěšně složila zkoušku na mistrovský stupeň I.Dan. Všechnu tuto svou činnost vykonává ve svém volném čase a bez nároku na jakoukoliv odměnu.
  7. Vladimír Mokrohajský
    je ředitelem Školské fotbalové ligy, o. p. s. Jen díky jeho úžasné preciznosti a obětavosti tato liga zajímá každoročně více než 400 chlapců a je ve svém již 7.ročníku. Pan Mokrohajský připravuje pro své kluky opravdový fotbal pískaný profesionálními rozhodčími a vedený kvalitními trenéry, do celé soutěže vnáší neustále myšlenky fair play, stará se o kvalitní zázemí. Chlapcům je sám vzorem. Pan Mokrohajský již byl na toto ocenění navrhován několikrát, letos je oceněn již podruhé.
  8. Lenka Buroňová
    je zakladatelkou taneční školy Akcent a zároveň její vedoucí již od roku 1991. Dětem se věnuje v rámci běžné tréninkové činnosti, ale i během prázdnin a svátků na tanečních táborech a soustředěních, většinu víkendů věnuje přípravě a cestování svých tanečníků na soutěže a taneční přehlídky. V průběhu roku pracuje s více než 300 dětmi všech věkových kategorií. V roce 2004 se svými svěřenci získala 6 titulů mistrů ČR, tituly na mistrovství Evropy i světa. V letošním roce je medailová bilance stejně úspěšná. Českomoravskou taneční organizací byla paní Lenka Buroňová vyhlášena Choreografem roku 2003.
  9. Karol Hercík
    je akademickým malířem a při své umělecké činnosti se věnuje již více než 20 let práci s dětmi. Za svou pedagogickou praxi vychoval mnoho žáků, kteří pokračují ve studiu na středních i vysokých uměleckých školách. Kromě své současné angažovanosti na ZUŠ V. Petrželky v Ostravě-Hrabůvce má za sebou také výuku výtvarné výchovy na základní škole v Ostravě-Vítkovicích, kde se věnoval převážně práci s romskými dětmi a vyučuje také na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. Na svém kontě má mnoho výstav vlastních i svých žáků, a to jak v České republice tak v zahraničí.
  10. Stanislava Ritzová
    je učitelkou na ZŠ B. Dvorského. Po celou dobu své učitelské praxe pracuje velmi aktivně s dětmi i ve svém volném čase. Vede kroužek anglického jazyka a dramatický kroužek, se kterým vystupuje v mateřských školách a domovech důchodců. Pravidelně se aktivně účastní Vítání občánků Městským obvodem Ostrava-Jih. Každoročně vyjíždí na týdenní ozdravné pobyty, zapojuje se do práce na projektech (např. Mosty přes hranice). Je aktivní členkou Moravského komorního souboru.