SON - nájemní smlouvy

V problematice bydlení zaujímají přední místo. Pro nájemce i pronajímatele jsou a nadále zůstávají velmi aktuální. Zvláště poté, co poslanecká sněmovna v prosinci 2005 schválila zákon o jednostranném zvyšování nájemného, které od 1. 1. 2007 prudce poroste. Od té doby, zřejmě až do roku 2010 se bude nájemné každoročně zvyšovat průměrně o 14,2 %. Po roce 2010 by rozhodující měla být dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. Novela zákona o nájemném se bezprostředně týká 750 000 bytů, tedy asi pětiny bytového fondu v zemi.

Se zákonem není spokojeno ani Sdružení nájemníků. Především proto, že plánovaný růst nájemného , zejména ve velkých městech, může dramaticky ovlivnit život tisíců nájemců bytů. Přijetím novely zákona o nájemném však nebyl zdaleka ukončen zápas o konečnou podobu nájemního bydlení u nás. Nejen proto, že zákon bude ještě projednávat senát, nejsou však vyloučeny snahy o výrazné posílení práva pronajímatelů na úkor nájemců.

K problematice nájemních smluv několik odpovědí na otázky, s kterými se setkáváme v poradně.

Bydlíme v bytě s regulovaným nájmem, kde majitelé bytů vytvořili společenství vlastníků. Majitele se navýšily platy za správu + odměny členům výboru (např. 300 kč), ostatní provozní náklady (45 kč) a pojištění domu (55 kč). Požaduje uhrazení těchto položek. Má na to nárok?
Nemá na to nárok. Nájemce je podle občanského zákoníku povinen platit nájemné a služby spojené s užíváním bytu – teplo, teplou vodu, výtah, úklid, společnou televizní anténu…Ostatní náklady – pojištění domu, správa apod. je povinen hradit vlastník bytu. Vyplývá to ze zákona číslo 72/1994 Sb. O vlastnictví bytů.

Jak je to s přechodem regulovaného nájemného na dobu neurčitou při výměně bytu? Zajímá mě, zda při vzájemné výměně bytů zůstane regulované nájemné zachováno.
Institut výměny bytů je upraven v paragrafech 715 a 716 občanského zákoníku. Z těchto ustanovení a rozhodnutí Nejvyššího soudu číslo 7/2002 vyplývá, že k tomu, aby k takové výměně mohlo dojít, je třeba pouze sepsat dohodu o výměně bytu, jejímž obsahem musí být kromě jiného písemný souhlas obou majitelů s výměnou bytu. Podmínkou vzniku nájemního poměru k k výměnou získanému bytu není uzavření nové nájemní smlouvy. Na základě dohody o výměně bytu vstupujete již ze zákona do práv a povinností (tedy do nájemní smlouvy) nájemce, se kterým si měníte byt, on zase do vašich. Podmínky logicky zůstávají nezměněny. Jinak řečeno – byty s nájemní smlouvou zůstávají na místě, mění se pouze nájemci.

O dalších aktuálních otázkách z problematiky bydlení poskytneme informace v příštích Jižních listech. Informační poradna se v únoru koná v úterý 9. 2. 2006 od 16,00 hodin v KD Odra ve Výškovicích.

Těšíme se na vaši účast a vzájemnou spolupráci.

Břetislav Spurný