Sníh na konci roku připravil horké chvilky

To, že vánoce nebyly, alespoň ve městech, se sněhem, chtěla zřejmě příroda napravit koncem roku. A provedla to opravdu důkladně způsobem, na který budou silničáři, ale i my všichni, asi ještě dlouho vzpomínat.

Jen 30. prosince napadlo v Ostravě podle informací hydrometeorologického ústavu, který sleduje počasí od roku 1968, 42 cm sněhu a to je o dvanáct centimetrů víc než byl dosavadní rekord z roku 1973. Celkem napadlo 52 cm a to je také o dvanáct centimetrů více než maximum z roku 1979. V pátek kolabovala tramvajová doprava, protože zapadaly a zamrzaly výhybky, velké problémy měly i autobusy, kterým navíc zastávky mizely pod silnou vrstvou sněhu a musely zastavovat v jizdních pruzích a brzdit tak ostatní vozidla, která se po zasněžených cestách pohybovala jen s obtížemi. Technika, připravená na běžnou údržbu, nestačila haldy sněhu v některých místech zvládat, zvláště když měli silničáři zkomplikovanou situaci špatně zaparkovaným nebo zapadlým autem, které bránilo v průjezdu techniky a sníh padal a padal…

Ihned v první pracovní den nového roku se sešel Štáb zimní údržby komunikací při MOb Ostrava-Jih. Starosta Otakar Veřovský na něm konstatoval, že situace v obvodu nebyla dobrá a stejně ji hodnotil Megistrát města Ostravy. Byly stanoveny priority:

Uvolnit přístup ke kontejnerům, aby OZO mohlo provádět odvoz odpadků. S díky byla hodnocena pomoc několika desítek vojáků, kteří uvolňovali požární plochy a další důležitá místa. Za druhé provádět odvoz sněhu a k tomu využít i techniku z jiných firem (nakladače a nákladní automobily). Byl vypracován seznam ulic a kritických míst, z nichž by se měl sníh přednostně odvézt a také míst, kam se bude sníh odvážet. Další prioritou bylo uvolnění kanalizačních vpustí, protože při oblevě a nebo dešti hrozilo, že se budou na komunikacích vytvářet obrovské kaluže.

Štáb vyzval řidiče, aby nestavěli svá auta pře uvolněná kontejnerová stání, aby pracovníci podniku OZO mohli provádět odvoz odpadků, kterých se za svátky shromáždilo všude hodně.

Na Moravské ulici v sídle Technické správy byl zřízen nonstop dispečink, na který se mohli občané prostřednictvím telefonů obracet s připomínkami.

Pro období od 6. do 9. ledna byly stanoveny úkoly shrnování sněhu těžkou mechanikou, uvolnění požárních ploch u výškových domů, dočišťování příjezdových křižovatek k popelnicím, uvolnění chodníků, solení a posyp podle pokynů dispečinku.

Enormní spad sněhu se pochpitelně projevil i na poškození stromů, jejichž kmeny či větve nevydržely tíhu sněhu. Z řady ulic v našem obvodu byly hlášeny zlomené nebo poškozené stromy. K 4.1. 2006 jich bylo pět desítek. Sníh napáchal řadu škod a nemalou sumu si určitě vyžádalo nasazení další neplánované techniky, kdy cena dvou souprav (nakladač+auto) za hodinu práce byla 2 700 kč.

Sníh situaci zkomplikoval ale obvod neochromil. Také díky občanům, kteří se na likvidování sněhové kalamity podíleli. Všem, kteří při úklidu sněhu pomohli vlastními silami, vedení obvodu velmi děkuje.