Jubileum ZUŠ V. Petrželky
Významné jubileum ZUŠ Viléma Petrželky
Základní umělecká škola Viléma Petrželky v Ostravě-Hrabůvce slaví padesát let svého trvání. Prvního září 1956 bylo zahájeno vyučování na Hudební škole v Ostravě – Zábřehu, jejímž ředitelem se stal František Lettovský, výborný učitel a ambiciózní hudebník. Tenkrát tak začal druhou etapu existence zábřežské hudební školy, která je dnes – jako Základní umělecká škola Viléma Petrželky – druhou největší svého druhu na území města Ostravy.Teprve otevření renovované budovy na Edisonově ulici č.90 (1992), jejíž prostory dnes
nabízejí žákům i učitelům skutečně výborné podmínky pro umělecké a esteticko-výchovné aktivity všeho druhu, však znamenalo novou etapu v životě školy. Dokládají to zcela mimořádné úspěchy na národních i mezinárodních soutěžích, rozvíjí se zahraniční kontakty (Švýcarsko, Polsko, Švédsko, Anglie, Japonsko). Základní umělecká škola V. Petrželky spolu s pobočkami ve Staré a Nové Bělé, její učitelský sbor i ředitelka Věra Mazurková mají dnes všechny předpoklady pro dobrou a odpovědnou vzdělávací a výchovnou práci.
„Škola učí mladé adepty hudebnímu umění. Je to jedno z nejvznešenějších poslání člověka. Učí se zde dávat radost, šířit krásu, lásku a pochopení mezi lidmi. Můžeme určitě v našem životě dělat mnoho dobrého i zlého, jako klamat lidi i lhát, ale v umění to s určitostí nejde“.
Tato slova napsal starosta našeho obvodu Otakar Veřovský do našeho výročního
Almanachu. Je třeba ještě něco dodávat? Vždyť hlavním cílem snažení učitelů naší školy je vychovávat a vést mládež k poznání krásy a estetických hodnot. K tomu, aby člověk dovedl poznat a ocenit dobrou hudbu, nechal se okouzlit pěkným obrazem, uměl rozeznat kvalitu od braku v kině i televizi, zvláště v dnešní době tak zahlcené nabídkou, kolikrát pochybné kvality. Máloco je přece tak subjektivní, jako hodnocení umělecké kvality.
Z tisíců žáků, kteří prošli branami naší školy se jich mnoho aktivně věnuje amatérské umělecké činnosti, ať už jako členové souborů různých žánrů nebo jen, takříkajíc na domácí půdě, v okruhu svých přátel nebo rodiny. Mnozí z nich už k nám posílají své děti. A mnozí z nich se stali profesionálními umělci, jak v oblasti hudební, tak výtvarné nebo divadelní.
Na slavnostním koncertě k jubileu školy dne 2.11.2006 v Domu kultury Akord v Ostravě – Zábřehu vystoupila řada bývalých žáků naší školy, nyní umělců zvučných jmen. Za všechny jmenujme alespoň houslistu Jakuba Černohorského, současného uměleckého vedoucího Janáčkova komorního orchestru nebo Jana Brodu, sólotrumpetistu brněnské filharmonie a docenta na brněnské JAMU. Dne 28.11.2006 se konal, rovněž v Domu kultury Akord, druhý slavnostní koncert. Náš Studentský komorní orchestr, vítěz mnoha soutěží, laureát soutěže Českého rozhlasu a televize, připojil k oslavám jubilea školy i své patnácté výročí činnosti a jako sólista se s ním představil houslista evropského formátu Petr Maceček, taktéž bývalý žák naší školy. Tento koncert byl zároveň mezinárodní, hráli zde také naši přátelé z hudební školy K. Szymanowského ve Wroclawi. Avšak nejen tyto koncerty souvisí s oslavami výročí. V tomto školním roce proběhne festival akcí školy věnovaný jubileu – koncerty jednotlivých tříd, koncerty souborů, taneční a divadelní představení, vernisáže výtvarného oddělení. Na všech těchto akcích rádi přivítáme nejen rodiče našich žáků, ale i širokou veřejnost.
Je dobře, že je na světě něco, co nás navzdory všem nešvarům vede k lidskosti. Kultura. Je dobře, že můžeme a dokážeme učit naše děti. Je dobře, že je to baví a že se jim to daří. U nás už padesát let.