Obřad příjímání dětí do školy
V polské škole visí nad tabulí státní znak a kříž
Obřad přijímání dětí do školy. To je jeden z mnoha zážitků, které si přivezli zástupci Základní školy Ostrava-Bělský Les B. Dvorského1 z polských Katovic, kde se setkali se svými zahraničními partnery spolupracujícími na projektu Naše město, region, země.
S učiteli a žáky z Itálie, Švédska a Litvy si v Polsku začátkem října předávali své zkušenosti a dohodli se na plnění společného projektu.
„Obřad přijímání dětí do prvního ročníku gymnázia (to odpovídá naší sedmé třídě) pro nás byl zajímavým zážitkem a také inspirací. Žáci při něm skládají slib, že se budou slušně chovat, neničit majetek, dobře reprezentovat školu, učit se,“ řekla zástupkyně ředitele Vlasta Krmášková, která má na B. Dvorského projekt mezinárodní spolupráce na starosti.
Děti jsou po obřadu, při němž nechybí vlajka školy a hraje státní hymna, symbolicky přijaty mezi žáky a učitele. Ti během ceremonie vystupují jako bohové Olympu.
„Polské děti jsou tímto nenásilným způsobem vedeny ke vztahu ke své škole, ale také k vlastenectví a úctě k tradici,“ dodala Vlasta Krmášková.
Pro českého učitele či žáka jsou překvapením také státní znak a kříž visící nad tabulí ve všech třídách polské školy.
„Vliv náboženství byl ve škole patrný. Děti se chovají velice slušně až uctivě, velký důraz se klade na udržování tradic. Zaujalo nás také, jak aktivně se do života školy zapojují rodiče,“ uvedla dále Vlasta Krmášková.
Polští přátelé připravili pro své kolegy bohatý program. Návštěvníci si kromě školy prohlédli katovickou radnici, zámek v Pszczyně, muzeum chleba, etnografický park či stříbrné doly v Tarnovských horách. Jednali se zástupci města Katovice a pracovníky školského odboru, kterým představili svůj projekt a diskutovali s nimi o fungování škol v Polsku a partnerských zemích.
„Všichni, jak učitelé, tak žáci, byli velmi příjemní a vstřícní, mezi některými vznikla skutečná přátelství. Naši žáci, osmáci Jan Chrástek a Veronika Klimešová, bydleli v polských rodinách, takže se mohli se svými kamarády dobře poznat a na vlastní kůži zažít, jak se žije v cizí mezi. Mohli také komunikovat anglicky, což je jeden z cílů projektu,“ uzavřela Vlasta Krmášková.