Okénko do knihovny

OKÉNKO DO KNIHOVNY


Vážení čtenáři,
Nastává čas, kdy za okny bubnuje déšť a my usedáme do křesla ke krásné knížce. Aby pohoda byla dokonalá, uvaříme si dobrý voňavý čaj. A právě o něm vám chci napsat několik řádků. Vyčetla jsem to z knihy „Příběh čaje“, kterou napsali manželé Thomovi se svým synem.
Příběh čaje se začíná odvíjet v Číně. Vypráví se, že čaj kolem roku 2 700 př.n.l. objevil vladař a léčitel Šen-nung. Když si na svých toulkách jednou převařoval vodu, napadaly do kotlíku lístky z nedalekého keře čajovníku. Sklonil se, aby je vyndal a strnul údivem nad příjemnou vůní,která se vznášela nad nádobou. Odvar ochutnal a byl okouzlen jemnou chutí a téměř okamžitými osvěžujícími účinky.
Pro Tibeťany se čaj s jačím máslem stal prostředkem k přežití na nekonečných cestách po čarokrásných himálajských pláních. V Japonsku je to čajový obřad, který má svůj filozofický význam. V Indii se odehrávalo drsné dobrodružství ctižádostivých mužů, kteří se vydávali do neznámých končin, aby mýtili pralesy a vysazovali keře čajovníku.
Čaj se rozšířil do světa. Prvními Evropany, kteří na počátku 17. století čaji propadli, byli Holanďané. Ale teprve anglický „čaj o páté“ se stal pojmem, který vstoupil do kulturního povědomí lidí celého světa.
Čaj má blahodárné účinky na lidský organismus. Zahání únavu, zvyšuje imunitu těla vůči nemocím, funguje jako lehké afrodisiakum, jeho pravidelné pití prokazatelně prodlužuje život.
Tuto nádhernou knihu si můžete zapůjčit v pobočce Knihovny města Ostravy v Hrabůvce na ul. Dr. Martínka.
Milena Slawiková, knihovnice