Milionová investice učilišti
„Budeme ji využívat například k výuce řízení strojů a technologických procesů nejrůznějších výrobních linek, v praktické části mohou žáci ověřovat správnost funkcí na modelech, které znázorňují různé druhy světelně řízených křižovatek, plnicích zařízení, řízení teploty v peci, klimatizaci apod.,“ říká Jiří Klocek, ředitel Střední školy technické v Ostravě-Hrabůvce.
„Získané znalosti umožní žákům elektrooborů širší uplatnění v praxi. Ale to nalézají i žáci jiných oborů. Naše škola například jako jediná v Moravskoslezském kraji nabízí studium oboru modelář. Jde o jednu z možností, po jejichž absolvování naši žáci najdou uplatnění v podstatě ve všech velkých severomoravských strojírenských firmách,“ dodává ředitel školy.
Škola spolupracuje s více než 90 firmami, ve kterých žáci třetích a čtvrtých ročníků absolvují odborný výcvik, což přispívá k jejich odbornému růstu a usnadňuje přechod do zaměstnání.
„Z dob minulých bohužel přetrvávají představy o tom, že strojírenství nemá v Moravskoslezském kraji budoucnost, že je třeba orientovat se více na služby,“ pokračuje Klocek. „Tento trend způsobil, že současný pracovní trh trpí nedostatkem absolventů strojírenských směrů. Mezi obory, o které je mezi zaměstnavateli velký zájem, ale které jsme již několik let pro nezájem žáků neotevřeli, patří např. obory slévač, nástrojář a strojní kovář. Přitom jde o obory, které mají budoucnost.“
Jednou z firem, které čekají na slévače s otevřenou náručí, je například holding VÍTKOVICE.
„Máme zájem o profese obráběč–soustružník, obráběč-frézař, zámečník a slévač, tedy o obory, které se na této škole běžně vyučují,“ potvrzuje Marian Dobiáš, vedoucí vítkovického odboru Personální rozvoj, který se také pravidelně účastní i Dnů otevřených dveří zmíněné školy.
V roce 2005 podepsalo čtrnáct loňských absolventů Střední školy technické v Ostravě-Hrabůvce s holdingem VÍTKOVICE zaměstnaneckou smlouvu, v současné době je v dceřiné společnosti VÍTKOVICE HEAVY MACHINERY na praxi 12 obráběčů z 3. ročníků. Je více než pravděpodobné, že většina z nich se zde uplatní i po ukončení studia. Úspěšným vyučencům těchto oborů garantují VITKOVICE trvalé pracovní místo.
„Mezi žáky je velký zájem například o studium oborů mechanik-elektronik, truhlář a automechanik,“ komentuje preference žáků základních škol Jiří Klocek. „Méně se jich již hlásí na obory strojník–zámečník, obráběč kovů, maturitní obor mechanik-seřizovač. Přitom právě na tyto profese čekají firmy, které po nás požadují mnohem větší počet absolventů, než jsme schopni v současné době nabídnout.“