Rodinné centrum žije

V rámci projektu Bezpečný Jih, programu Partnerství, byl realizován i dílčí projekt Rodinného centra (sociální služby pro rodiny s dětmi), nazvaný KIPR – Komunitní a individuální práce s rodinou. Zahrnoval celkem osm, zdánlivě nesourodých aktivit, které společně jako celek vytvořily fungující hráz proti sociálnímu vyloučení ohrožené skupiny dětí a rodičů.

Týkal se především rodin s dětmi, ubytovaných na azylovém bydlení obce a dětí z oblasti ul. Čujkovova. Projekt umožnil přijetí 13 pracovníků na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Spolu se 3 sociálními pracovníky Rodinného centra vznikl tým lidí, který téměř celoročně realizoval záměry projektu.


Sociální asistence

Klíčovou prioritou této části programu bylo zřízení nového pracovního místa sociálního asistenta pro individuální práci se sociálně ohroženou rodinou. Vytypovaným rodinám byla na základě vypracovaného trojstranného kontaktu – orgán sociálně právní ochrany dětí – sociální asistent - klient, poskytována individuální péče.

Přínos práce pro jednotlivé rodiny byl zjevný, u většiny došlo k posunu alespoň v oblasti motivace k aktivní účasti na řešení vlastní obtížné situace. Kriticky je nutno konstatovat, že u menší části rodin, jímž byla poskytována sociální asistence k žádnému posunu nedošlo, nepodařilo se motivovat nemotivované a spolupráce s nimi byla ukončena.


Víkendové pobyty

Víkendové pobyty byly uspořádány v měsíci květnu a říjnu 2005, v Rekreačním středisku Tetřev, Horní Lomná. Oba pobyty byly zaměřeny na relaxaci v přírodním prostředí a vytvoření bezpečných podmínek pro možné odreagování vlastních negativních zážitků. Děti byly vzdělávány v oblasti ochrany přírody, v herních činnostech, ve vlastní aktivní práci při výrobě předmětů z přírodních materiálů, přiměřeně fyzicky namáhány.

Díky vytvoření jakýchsi vnitřních norem skupiny během pobytu, došlo u dětí ke zmírnění verbální agresivity, vulgarismu v komunikaci, neadekvátních reakcí apod. Pozitivní odraz víkendových pobytů se poměrně zjevně projevil v určitých změnách chování dětí, které zpětně můžeme pozorovat.


Klubovna

V květnu 2005 byla v prostorách Rodinného centra otevřena klubovna. Do klubovny docházely děti ubytované na Chráněném bydlení a děti z nejbližšího okolí. Věnovaly se všem druhům výtvarných technik, rozvíjení znalostí a dovedností, osvojovaly si pravidla slušného chování, hygieny, získávaly základní znalosti při práci s PC. Dětskými výtvarnými pracemi vyzdobily nejen klubovnu, ale i chodbu.

V klubovně probíhaly též poradenské dny s policií ČR pro občany, pravidelně mezi děti docházela policistka, která formou hry seznamovala děti s pravidly silničního provozu, rizikovým chováním, obranou proti pachatelům trestné činnosti atd. Pro velký zájem dětí musela být stanovena pravidla, jaká věková skupina dětí a v jakém čase bude klubovnu navštěvovat. Opakovaně se stalo, že počet dětí musel být redukován.

Realizátor projektu měl „šťastnou ruku“ při výběru externího pracovníka. Především jeho zásluhou se klubová činnost a komunitní práce dostala na vysokou úroveň a Rodinné centrum se stalo vyhledávaným místem pro trávení volného času neorganizované mládeže.


Doučování

10 studentů středních a vysokých škol docházelo 1 až 2x týdně do rodin, které byly vytypovány odborem sociálně právní ochrany dětí. Studenti se věnovali dětem s neuspokojivými školními výsledky. Nejčastěji doučovanými předměty byly matematika, jazyk český a jazyk anglický.

Počátkem měsíce prosince došlo k vyhodnocení této sociální služby tím, že všechny rodiny doučovaných dětí byly navštíveny. Zpětná vazba hovoří o tom, že ve všech rodinách se prospěch dětí zlepšil nejméně o jeden, někdy o dva prospěchové stupně. Děti našly ve studentech kamarády, zlepšilo se jejich chování, doučování je bavilo. Rodiče shodně přiznávali, že na některé předměty nestačí a neumějí je dětem vysvětlit.

 

Supervize

Jednalo se o pravidelné setkávání pracovníků Rodinného centra se supervizorkou. Na setkáních se řešily různé oblasti supervizní činnosti – otázka mezilidských vztahů, vztahů kolegiálních a především metody práce s problémovými klienty. Byly probírány jednotlivé kauzy klientů tak, jak vyvstala jejich potřeba.

 

Kurzy, jízdné, doprava, vstupné, webové stránky

Kmenoví pracovníci Rodinného centra se zúčastnili 2 seminářů, a to na téma: Standardy kvality sociálních služeb a semináře zvládání obtížných situací při práci s klientem. Finanční prostředky na jízdné, dopravu a vstupné byly použity na tyto akce:

  • návštěva ZOO Ostrava
  • 2x víkendový pobyt
  • dětský den za účasti PČR
  • výstava miniatur
  • jednodenní výlet
  • drakiáda ve spolupráci se ZŠ Gurtěvova
  • sportovní odpoledne ve spolupráci s DDM Gurtěvova
  • filmová představení
  • Mikulášská besídka
  • permanentní vstupenky na kurzy jezdectví v Ostravě-Hrabové atd.

Byly zřízeny webové stránky s adresou www.rcentrum.com, které jsou pravidelně aktualizovány.

Obec Ostrava-Jih se na realizaci projektu podílela jak metodicky, tak finančně. Z vlastních finančních zdrojů pokrývala náklady na provoz klubovny i celého Rodinného centra a dofinancovávala plně nepokryté akce tak, aby projekt fungoval. Celkem se projektu zúčastnilo 140 dětí a 30 rodin. Spolu s klienty Rodinného centra si „držíme palce“, abychom v projektu PROLOK -problémová lokalita uspěli i v roce 2006 a měli možnost činnost Rodinného centra rozvíjet.

Odbor sociálně právní ochrany dětí