SON – Vlastník nebo nájemník?

Co je lepší? Na uvedené téma uvádíme informaci širší veřejnosti alespoň některá fakta k zamyšlení. Ve vlastním bytu, ať už je umístěn v rodinném či bytovém domě, bydlí v ČR většina obyvatel. Zhruba třetina bytů je nájemních a z toho asi tři čtvrtiny s regulovaným nájemným. Družstevních bytů v posledních letech ubylo kvůli jejich převodům do vlastnictví družstevníků a minimální družstevní výstavbě.

Družstevník je také nájemník – Bytové družstvo, které je vlastníkem družstevních bytů, tyto svým členům, uživatelům bytů, pronajímá. Na rozdíl od bytu ve vlastnictví se tedy při „koupi a prodeji“ družstevního bytu převádí nikoliv vlastnické právo k bytu, ale podíl v družstvu spojený s právem konkrétní byt užívat. A to je rozdíl dost zásadní. Při převodu družstevního bytu proto například prodávající neplatí.

Nesplní-li ovšem zákonné podmínky pro osvobození, placení daně se nevyhne. Daň zaplatí z částky přijaté za převod bytu po odečtení prokazatelných nákladů na jeho pořízení, zhodnocení a prodej (pořízení členského podílu, stavební úpravy a opravy bytu atd.) Obdoba ovšem platí i pro příjem z prodeje bytu ve vlastnictví.

Osvobození od daně z příjmů při převodu družstevního bytu v tom případě, pokud poplatník vlastnil družstevní podíl (tj. byl členem BD) alespoň pět let před prodejem bytu,nebo pokud použije částku získanou za převod družstevního bytu na uspokojení své novábytové potřaby, a to nejpozději do jednoho roku před jejím obdržením.

Zkušenosti ukazují, že zabránit a předejít tomu, aby se BD dostalo do vážných finančních problémů mimo jiné vyžaduje , nepodceňovat kontrolní mechanismy a o hospodaření BD se trvale zajímat.

Vlastník bytové jednotky – zapsán v katastru nemovitostí jako hmatatelný doklad vlastnictví vyvolává mnohdy mylnou představu, že jako vlastník bytu nemusí platit nájem a může si s bytem dělat co chce. Naopak. Vlastnictví jakéhokoliv majetku je spojeno nejen s právy a výhodami, ale nese s seboui závazky a povinnosti. V případě nemovitosti to platí dvojnásob tím spíše, jedná-li se o bytovou jednotku, tvořící nedílnou součást bytového domu. Vlastník bytové jednotky spoluzodpovídá i za stav společných částí domu a je povinen se finančně spolupodílet i na jeho správě a údržbě. Čím víc spoluvlastníků v jednom domě, tím je situace těžší. Jejich představy o správě a údržbě domu se často velmi liší.

Problémy mohou potkat spoluvlastníka i v případě, že se rozhodne svůj byt rekostruovat. Při žádosti o stavební povolení se bez souhlasu alespoň většiny spoluvlastníků ostatních bytových jednotek v domě neobejde. Stát se z vlastníka bytu bezdomovcem se z neopatrnosti může stát snadno a rychle. O tom a dalších úskalích v příští informaci.

V závěru vás zveme k účasti v naší poradně opět druhý čtvrtek v měsíci – 11. května 2006 od 16,00 hod. v KD Odra ve Výškovicích. Těšíme se na vaši účast.

Břetislav Spurný