ZŠ a MŠ Mitušova 8 slaví své 40.narozeniny

40 let je v životě školy tak trochu během na dlouhou trať. Má svůj start i finišující závěr. Není však mým úkolem provádět historické zhodnocení práce školy za tak dlouhou etapu, ale zamyslet se nad posledními léty, ve kterých se zrodila demokracie a škola nastoupila cestu spolupráce se školami v zemích EU. Jak to všechno začalo.

Nový vítr do práce školy přinesla  již právní subjektivita v roce 1996. Najednou, ze dne na den, byly škole dány pravomoci samostatného hospodaření s finančními prostředky zřizovatele. Nastalo období  výstavby nových učeben, jídelny školy, zmodernizovalo se vybavení kuchyně, objevily se dvě počítačové učebny, vyrostlo krásné víceúčelové hřiště.

Spolu s ekonomickým zhodnocováním školy nastalo i období mezinárodní spolupráce se školami ve slezském regionu. IV. Lyceum z Wroclavi zahájilo spolupráci s ostravskou ZŠ v roce 1999. Do roku 2004 jí bylo partnerem v projektu Comenius – Sokrates pod názvem: „Folklor a tradice zemí EU“ . Dalším partnerem projektu se stala v roce 2000 základní kola z kraje  La Rioja v severním Španělsku.

Bylo krásné sledovat vzájemnou spolupráci polských, španělských a českých dětí. Najednou  jsme zjistili, že je krásné mít přátele na severu Španělska a východě Polska, protože nás  sbližovala nejen pravidelná práce na projektu, ale i dopisování a e-mailování. 45 žáků a učitelů naší školy mohlo v rámci projektu  navštívit španělská města Arnedo-Bilbao-Madrid a Barcelonu a vychutnat si plnými doušky španělskou pohostinnost. Ve stejném roce pak 40 žáků ZŠ Mitušova 8 trávilo tři dny v rodinách polských dětí ve Wroclavi. Na oplátku jsme našim španělským i polským přátelům ukázali nejen Ostravu, ale vycestovali jsme s nimi i za poznáním Beskyd . Závěrečné hodnocení tříletého projektu se uskutečnilo v hlavním městě Praze.

I když projekt EU v roce 2003 skončil, přátelství se rozvíjí dál. Stále víme, co přátelé z projektu dělají a jaké jsou jejich úspěchy i další plány. V roce  2002 se ZŠ Mitušova 8 přihlásila i do projektu PHARE, který byl zaměřen na spolupráci ve slovensko-českém příhraničí. A protože je do Žiliny co bys kamenem dohodil, našla škola partnera pro spolupráci v ZŠ Romualda Zaymuse . Následovaly vzájemné návštěvy žáků, učitelů, sportovní a vzdělávací akce, dopisování. Slovenština zde není překážkou, stejně jako jí nebyla v letech předcházejících  ani španělština či polština. Vzdělávací program ZŠ Mitušova 8 byl tak v průběhu 10 let doplněn o znalosti historie, zeměpisu a jazyků. Škola uskutečnila výjezdy žáků do mnoha evropských metropolí. Po návštěvě Paříže následoval Londýn, Barcelona, Wroclav, Krakow, Soluň. Žáci si tak mohli ověřit nejen své dějepisné, ale  především jazykové znalosti.

Na závěr mi dovolte malé srovnání : základní škola před 40 lety byla krásná a zajisté plna očekávání dětí.V posledních 10 letech však dala svým žákům nejen naplnění jejich činnosti, ale především jim ukázala, že přátelství a spolupráce mezi mladými lidmi z různých zemí nezná hranic.  Já sama si přeji, až někdo bude po 20 letech opět hodnotit práci této školy, aby mohl napsat: „přátelství a  mezinárodní spolupráce školy nezmizely, ale  prohloubily se a žijí dál.

Jana Jeřábková, ředitelka školy