Slovo starosty - Právo nebo povinnost?

Základním pilířem demokracie je svobodná volba těch, kteří občany zastupují v různých orgánech, ať zákonodárných nebo v komunální sféře. Voliči se rozhodují buď na základě svého stranického přesvědčení nebo je osloví volební program či osobnost kandidáta. Ne vždy odpovídají výsledky voleb představám všech voličů, tak už to v demokratických volbách chodí, je to ale výsledek svobodné vůle těch, kteří k volbám přišli.

V poslední době zaznamenáváme menší volební účast, kdy při některých volbách přišla do volebních místností necelá polovina voličů. Zdá se, jako by těm ostatním na věcech veřejných nezáleželo a byly jim lhostejné. Z diskusí v různých médiích, na pracovištích či v hospodách je ale zřejmé, že tomu tak není a mnohdy kritizují i ti, kteří se na výsledku voleb svým hlasem nepodíleli. Proto jsou možná někteří lidé nakloněni názoru, že by volby měly být povinné, aby se ukázalo, jaké je opravdu mínění všech a abychom měli všichni odpovědnost za výsledky voleb.

Demokracie nám dává právo volby a nelze ji spojovat s povinností. Stejně jako je svobodná volba kandidáta či strany, je svobodná volba jít či nejít k volbám. Vyspělá společnost by se měla prezentovat lidmi vyspělými a odpovědnými, kteří by odpovědnost měli projevit svým názorem a volbou.

Nechci vám v žádném případě radit koho volit, ale chtěl bych vás požádat o co největší účast při letošních volbách ať parlamentních či komunálních. Protože i politikům dává vysoká účast ve volbách vyšší váhu jejich mandátu a především snad i vyšší pocit zodpovědnosti

Otakar Veřovský
starosta MO Ostrava-Jih