Když zkoušky voní

Ač závěrečné zkoušky na Střední škole společného stravování v Krakovské ulici v Hrabůvce provázejí stejné příznaky jako na jiných školách, to je opakování na poslední chvíli a samozřejmá nervozita, přece jen se v něčem liší. Přímo u zkoušek i na chodbách to voní různými dobrotami.

V učebnách jsou připraveny slavnostní tabule k různým příležitostem jako je například svatba, rodinná oslava, promoce, v kuchyni se připravují jídla. Škola zavedla nový systém, při němž si žák vybere téma, zpracuje písemný projekt, v němž jsou obsaženy historicko společenské souvislosti (jak se například vyvíjely vánoce a vánoční tabule), technologický postup, soupis surovin a také krátké shrnutí v cizím jazyce. Zkoušený jídlo připraví a pak před komisí svůj projekt prezentuje. Většina zkoušených se shoduje v tom, že je snazší jídlo připravit, než ho prezentovat před komisí. Mezi zkoušenými byla i Lucie Šištíková z D3 dálkového studia. Vybrala si dranžírování kuřete a před zahájením úkolu na ní byla vidět nervozita a měla velké obavy, aby jí kuře nespadlo na zem. To se naštěstí nestalo. A co je při dranžírování, tedy porcování kuřete, složité?
„Když je kuře špatně udělané, tak ho nenaporcujete. Když je nedopečené a maso se neodděluje od kostí, tak se to nepodaří a když je naopak přepečené, tak se rozpadá a těžko se ukládá na tác“
A co je nejdůležitější?
„Vědět, jakou má kuře stavbu kostry a nesplést se.“
Lucie pracuje jako servírka v hospodě a tak si zvyšuje kvalifikaci. Věřme že to bude přispívat ke stále zvyšující úrovni našeho pohostinství.