SON - aktuální informace

SON – aktuální informace z tiskové konference


Začátkem října se u příležitosti Mezinárodního dne bydlení konala tisková konference Sdružení nájemníků (SON) ČR. Byla věnována aktuálním otázkám politiky bydlení v naší zemi. Zejména, proč a v čem majitelů ztěžují nájemníkům právo na bydlení. SON v této souvislosti reagovala a také vyjádřila zásadní stanoviska k dosud publikovaným názorům, že tisíce majitelů domů dávaly Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku žaloby na postup nájemníků a chtějí nájemné, které naprosto převyšuje možnosti průměrné české rodiny, nepočítaje v to náklady na bydlení. Současně navrhuje reálné a solidární řešení i možná východiska, která i v této složité situaci existují. Z hlavních myšlenek a návrhů SON uvádíme:
Připomínáme základní a stále platný mezinárodní dokument „Všeobecná deklarace lidských práv“ (přijaly vlády v roce 1946), kde v čl. 25 se uvádí, že přiměřené bydlení je základním lidským a sociálním právem, ČR se k tomu rovněž přihlásila.
Proto je paradoxní, že po důchodcích, kteří bydlí v malém přiměřeném bytě, se chce za nájemné vyšší částka, než činí dokonce jejich příjem, což je naprosto nenormální. Podobná situace je také u vícečetných mladých rodin, kde je matka s dětmi doma a mají tak jediný příjem do domácnosti.
Jsme toho názoru, že nejlepší by bylo řešit soudní žaloby majitelů domů mimosoudním vyrovnáním. Vzhledem k žalobám ve Štrasburku vypracovalo SON podrobný dopis, který chce zaslat Evropskému soudu pro lidská práva a v něm upozornit na všechny podstatné skutečnosti o sociálním postavění mnoha nájemníků. Zaslání dopisu je odvislé od iniciativy MMR ČR a zda majitelé domů ustoupí od žalob a vytvoří se tripartita – ministerstvo pro místní rozvoj, majitelé domů a SON – a najde se řešení, pak počkáme. Ale déle než měsíc SON nebude čekat, nejpozději do konce října.
Zastáváme názor, že majitelé by rovněž, jako občané ČR, měli cítit odpovědnost za rozumné řešení situace. Nestěžovat si jen na svůj stav a požadovat stálé zvyšování nájemného. Jde i o to, nechá-li majitel bydlet lidi s určitou sociální zátěží, může od státu získat například daňové úlevy, podporu na opravy domů apod.
Na námitky, že by to byla další zátěž pro mandatorní výdaje státu odpovídáme: tyto mandatorní výdaje by byly výrazně nižší, než kdyby stát platil důsledky rozsudků Evropského soudu pro lidská práva a kdyby platil lidem sociální dávky, které předpokládá balík těchto zákonů s účinností od 1. ledna 2007. Například v Praze by se dostalo do záchranné sociální sítě 50 % lidí z nájemních bytů. O této iniciativě dalších problémech politiky bydlení bude SON informovat všechny delegáty na celoevropské konferenci komunálního bydlení, která bude v dohledné době probíhat v Krakově v Polsku.
Závěrem zveme na Informační poradnu MO SON, která se koná druhý čtvrtek v listopadu 10.11. 2006 od 16,00 hod. v KD Odra ve Výškovicích.
Břetislav Spurný