Tiskové zprávy

Průběžně vydávané tiskové zprávy. Tisková mluvčí: Mgr. Gabriela Gödelová. Telefon: +420 702 245 557 E-mail: gabriela.godelova@ovajih.cz
Poslanci  a  starostové společně hledali řešení problémů samospráv
22 3 2023

Poslanci a starostové společně hledali řešení problémů samospráv

Nový stavební zákon, stav a práce na D1, daň z nemovitosti, bezdomovci, výplata sociálních dávek i problematika pěstounské péče. To byla hlavní témata rezonující při pracovním jednání poslanců za Moravskoslezský kraj a starostů ostravských městských obvodů. V pořadí již čtvrté společné setkání zorganizoval starosta Martin Bednář na radnici Ostravy-Jihu v pondělí 20. 3. 2023.

Žáci na Jihu se podílejí na rozhodování o své škole
10 2 2023

Žáci na Jihu se podílejí na rozhodování o své škole

Pořízeny panny pro nácvik resuscitace, tácy do školní jídelny, vzdušný hokej, pingpongové vybavení, ale třeba také taneční lekce pro celou školu nebo školní maskot? Školní participativní rozpočty startují na Jihu i letos. Do pátého ročníku je zapojeno všech 17  základních škol,  jejichž zřizovatelem je městský obvod. Každá ze škol dostane 30 tisíc korun na realizaci nápadů žáků, od roku 2024 počítá radnice s částkou 50 tisíc korun na školu.

OSLAVY MASOPUSTU POPRVÉ NA JIHU
2 2 2023

OSLAVY MASOPUSTU POPRVÉ NA JIHU

Svátek plný bujarého veselí, masek, zábavy a hodování oživí v sobotu 4. února 2023 od 10 do 16 hodin náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce. To se na jeden den promění v tradiční obecní rynek, na kterém nebude chybět ani CK polní pošta.

Vítání nového roku na náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce
22 12 2022

Vítání nového roku na náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce

V nejlidnatějším obvodě Ostravy se mohou lidé na Silvestra od 15 hodin občerstvit ve vyhřívaném stanu s barem a hudebním ozvučením na náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce. Otevřen bude v případě zájmu návštěvníků až do ranních hodin. Na Nový rok 1. 1. 2023 se pak na tomto náměstí otevřou odpoledne od 15 hodin navíc také všechny stánky k zpříjemnění čekání a novoročních setkání před zahájením Novoročního ohňostroje.

Ostrava-Jih bude v roce 2023 hospodařit s rozpočtem 1,326 miliardy korun
15 12 2022

Ostrava-Jih bude v roce 2023 hospodařit s rozpočtem 1,326 miliardy korun

Zastupitelé městského obvodu Ostrava-Jih schválili dnes rozpočet na rok 2023 ve výši 1,326 miliardy korun. Rozpočet je zhruba o 34 milionů korun vyšší než v roce 2022.

Vánoce na Jihu jsou kouzelné a pestré
1 12 2022

Vánoce na Jihu jsou kouzelné a pestré

V nejlidnatějším obvodě Ostravy se během prosince uskuteční řada akcí s nezaměnitelným kouzlem Vánoc. Až do 23. prosince žije zářivě vyzdobené Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce každodenními vánočními trhy s bohatým doprovodným programem.

Participativní rozpočet Náš Jih zná vítězné návrhy obyvatel
7 11 2022

Participativní rozpočet Náš Jih zná vítězné návrhy obyvatel

Dvoutýdenní hlasování skončilo s nedělní půlnocí. V letošním již sedmém ročníku se do něj zapojilo 5 738 hlasujících, kteří k realizaci vybrali celkem čtyři velké projekty z celkem 36 návrhů obyvatel nejlidnatějšího městského obvodu Ostravy. Ostrava-Jih na ně v rozpočtu vyčlenila celkem 10 milionů korun.

V den Památky zesnulých se rozzářilo srdce v Bělském lese
2 11 2022

V den Památky zesnulých se rozzářilo srdce v Bělském lese

Kovářské dílo znázorňuje dvě srdce. Jedno, co odešlo a jedno, co zůstalo zde, přesto navěky spojeny láskou… Umělecký kovář David Sekula, mimo jiné také autor křížové cesty v Bělském lese, jej v návaznosti na osobní smutnou zkušenost vytvořil k vyjádření pocitu všech, které opustil někdo blízký.

Prvním krokem nově zvolené rady je nabídka na odkup ubytoven na Jihu
21 10 2022

Prvním krokem nově zvolené rady je nabídka na odkup ubytoven na Jihu

Na dnešním prvním jednání radní jednohlasně podpořili návrh neprodleně opětovně oslovit majitele čtyř nejproblémovějších ubytoven v obvodu s cílem tyto objekty odkoupit a následně využít v souladu s potřebami obyvatel v dané lokalitě. V úvahu připadá přestavba na bydlení pro seniory či mladé rodiny, jinde demolice a výstavba parkovacích míst. Konkrétně se jedná o ubytovny Hlubina v Hrabůvce, Metalurg, Hotel DMH a Soiva v Zábřehu.

Ostravu-Jih povede koalice ANO a SPOLU v čele se starostou Martinem Bednářem
21 10 2022

Ostravu-Jih povede koalice ANO a SPOLU v čele se starostou Martinem Bednářem

"Slibuji věrnost České republice. Slibuji na svou čest a svědomí, že svoji funkci budu vykonávat svědomitě, v zájmu městského obvodu a jeho občanů a řídit se Ústavou a zákony České republiky." Ve čtvrtek  20. října 2022 složilo tento slib čtyřicet pět členů zastupitelstva nejlidnatějšího ostravského obvodu. Ti na základě výsledků komunálních voleb zastupují celkem pět politických stran: ANO, SPOLU, SPD, Ostravak a Piráti.

Zastupitelstvo městského obvodu stanovilo počet členů rady městského obvodu na 11, a to ve složení: starosta, 5 místostarostů a 5 členů rady. Oproti předchozímu období dojde k úsporám v oblasti mzdových nákladů, neboť se o jednoho snížil počet uvolněných radních. Počet neuvolněných radních se zvýšil o dva. K úspoře dojte také díky snížení počtu členů v komisích a výborech.

Větší bezpečí na zábřežském hřbitově
3 10 2022

Větší bezpečí na zábřežském hřbitově

Na podnět občanů domluvila radnice s Městskou policií pravidelnou přítomnost strážníků v prostoru veřejného pohřebiště na ulici U Studia v Zábřehu. Od 6. října zde budou každý čtvrtek od 10 do 14 hodin zajišťovat zvýšený dohled.

Od 1. října do 30. dubna je pohřebiště přístupné denně od 8 do 18 hodin. V době Dušiček neboli Památky zesnulých, které připadají na druhý listopadový den, bude  otevírací doba rozšířena od 8 do 20 hodin,  včetně předcházející soboty a neděle. Rovněž ve dnech 28. 10 – 6. 11. 2022 bude Městskou policií zajištěn v areálu zvýšený dozor, a to včetně nočních hodin.

RUKU NA TO!
30 9 2022

RUKU NA TO!

Podáním ruky, tedy bez písemné smlouvy, dnes zástupci politických stran ANO 2011 a SPOLU, Martin Bednář a Radim Ivan, stvrdili dohodu o koaliční spolupráci při vedení městského obvodu Ostrava-Jih do roku 2026. Tímto symbolickým gestem vyjádřili formu budoucí spolupráce založenou na vzájemné důvěře, férovosti, podpoře a vstřícnosti, a to jak v rámci práce radních, tak směrem k občanům našeho obvodu.

V sobotu startuje ROAD CIRCUS na Jihu!
2 9 2022

V sobotu startuje ROAD CIRCUS na Jihu!

Již pátý ročník jedinečné motoristické show se uskuteční v sobotu 3. září 2022 na ulici Horní mezi Dubinou a Bělským Lesem v Ostravě-Jihu.
Letos je připraveno nejen několik kategorií závodu motocyklů ale nově i kategorii automobilů.

Další program láká mimo jiné na Kaskadérskou show, freestyle motocross show a mnoho dalšího. Podrobný program na webu https://roadcircus.cz/


Ve 12 hodin začnou kvalifikace do závodů, hlavní program pak začíná v 16 hodin. Akci již tradičně pořádá městský obvod Ostrava-Jih, hlavním partnerem letošního ročníku je společnost Ostravské komunikace.

 

Akreditace pro média proběhne v 11:00, 13:00, 15:00 hod. na levé straně dráhy v úrovni startu – kontaktní osoba: organizátor akce David Bryknar – tel.: 734 835 151.

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků
16 8 2022

Na Jih přijíždí Kinematograf bratří Čadíků

Čtyři filmy, čtyři různé příběhy, čtyři příjemné večery a nepočítaně zážitků. Takové bude filmové léto, které od 17. do 20. srpna na Náměstí Ostrava-Jih v Hrabůvce přiváží Kinematograf bratří Čadíků.

 K vidění budou vždy od 20:30 do 22:00 hodin filmové lahůdky: 17. 8. Cesta domů; 18. 8. Gump – pes, který naučil lidi žít; 19. 8. Prvok, Šampón, Tečka a Karel a poslední sobotní večer Příšerákovi 2. Vzhledem k umístění pod krytou částí náměstí se promítání uskuteční za každého počasí.

Letní promítání na vícero místech v obvodě organizuje během léta také příspěvková organizace Kultura Jih. Poslední z nich se koná 8. září na hřišti ZŠ a MŠ Horymírova, kde se od 21 hodin bude promítat film Jumanji: Další level.  

Vstup na akce je zdarma.

Den městských obvodů Jih a nová Bělá zve do areálu IZS
2 8 2022

Den městských obvodů Jih a nová Bělá zve do areálu IZS

Již tuto sobotu 6. srpna 2022 se v rámci akce Den městských obvodů s IZS otevřou od 10 do 19 hodin veřejnosti brány Integrovaného výjezdového centra na hranici ostravských městských obvodů Jih a Nová Bělá.
Své aktivity představí hasiči, záchranáři, policisté i vojáci Krajského vojenského velitelství Ostrava. Návštěvníci se mohou těšit mimo jiné na ukázky výcviku policejních psů a koní, prezentaci hasičské a speciální zásahové techniky, a to včetně dynamických i statických ukázek vrtulníku (za poplatek bude možno se proletět). K vyzkoušení bude připravena také speciální sportovní disciplína hasičského sportu TFA (toughest firefighter alive - nejtvrdší hasič přežije) a hravě-vzdělávací aktivity a herní zóny pro děti.

K pestrému programu přispějí sportovní a kulturní subjekty z Jihu, chybět nebude široká nabídka jídla a pití, včetně zmrzliny a cukrové vaty.

 Na akci vystoupí:
11.00 Heidi Janků
13.00 Plavci s Janem Vančurou
17.00 ABBA revival.

 

Na místě nebude možné zaparkovat, proto doporučujeme vyrazit na akci na kole nebo městskou hromadnou dopravou.

VSTUP ZDARMA.

Jih ožije hudbou!
17 5 2022

Jih ožije hudbou!

To je název jednoho z vítězných projektů loňského participativního rozpočtu Náš Jih. Ten se uskuteční v pátek 20. května od 16 do 21 hodin a v sobotu 21. května od 12 do 21 hodin na náměstí Ostrava-Jih v Ostravě-Hrabůvce. Dvoudenní festival představí veřejnosti nečekaně pestrou skladbu místních hudebních uskupení napříč žánry. Nejlidnatější městský obvod Ostravy se může pochlubit řadou známých, méně známých i doposud neznámých hudebních uskupení, ve kterých působí obyvatelé obvodu.

Ostrava-Jih zve k návštěvě areálu Rybníky pod Hurou
14 4 2022

Ostrava-Jih zve k návštěvě areálu Rybníky pod Hurou

Historicky je městský obvod Ostrava-Jih s rybníkářstvím spjat již pět století. Díky revitalizaci výškovických rybníků se ve čtvrtek 14. 4. 2022 otevírá veřejnosti nová relaxační zóna, umístěná v půvabném zákoutí Výškovic poblíž ulice Drůbeží.

Ostrava-Jih ladí na velikonoční notu
12 4 2022

Ostrava-Jih ladí na velikonoční notu

Již od pondělí jsou v ulicích nejlidnatějšího městského obvodu Ostravy připraveni těšit kolemjdoucí usměvaví velikonoční ozdoby v podobě velkých zajíčků, kuřátek a vajíček. Setkat se s nimi lze na čtyřech místech, a to v Hrabůvce na náměstí Ostrava-Jih, v části bělský Les u východu z podchodu směrem k poště na ul. Bohumíra Četyny, v Zábřehu u ul. Jugoslávská a také před kinem Luna. Největší zajíc měří zhruba 3 metry a velikonoční výzdoba bude na svých místech až do 25. 4. 2022.

 

Na zelený čtvrtek 14. 4.2022 je na náměstí Ostrava-Jih také připraveno vše na naladění na velikonoční notu. Slezský jarmark, zábavná show i kreativní zábava pro děti, cimbálová muzika i koncert kapely Tři vykřičníky – to vše od 8 do 18 hodin v rámci akce Velikonoce na Jihu.

Senior EXPRES JIH!!! slouží úspěšně již 5 let
7 4 2022

Senior EXPRES JIH!!! slouží úspěšně již 5 let

Cestování v rámci celé Ostravy již pět let usnadňuje obyvatelům nejlidnatějšího ostravského městského obvodu služba Senior EXPRES JIH!!! První dva vozy vyjely 4. dubna 2017. Od té doby se počet aut i počet držitelů průkazek ztrojnásobil. Cena za jízdu pro seniory naopak zůstala stejná. Radnice službu za dobu provozu podpořila částkou 16,7 milionu korun.

V sobotu se koná akce Ukliďme náš Jih
30 3 2022

V sobotu se koná akce Ukliďme náš Jih

V sobotu 2. dubna proběhne na území nejlidnatějšího obvodu Ostravy akce Ukliďme náš Jih.