VI. Valašský bál FS Morava aneb zábava povýšená na druhou

Sníh popadal, sněhuláci sa rozbečali, aj ti skřivani už prolétli, slunko nás nechalo vymáchať sa v kdejakej zátočině, ale to už sa zase dny krátily a listí popadalo, až sa na nás znova snesla bílá sněhová deka. Ano, přesně tak, rok s rokem sa sešel, by mohl nabídnúť nová setkání, nová přátelství, nové možnosti, nová společenská vyžití.

Koncem února sa stalo pro milovníky folklóru dobře nalíčenú pasťú kulturní středisko K-TRIO v Ostravě Hrabůvce. Na mú dušu - jako myši na sýr sa zde seběhli všeci vyznavači folklóru z celej Ostravy, by sa mohli pobaviť na Valašském bále pořádaném tanečníky ze súboru Morava. Na tomto setkání sa mohli cérky aj ogaři vidět již po šesté za sebú.

Okolo sedmej sa sál začal plniť za doprovodu CM Bukovinka – tradičním hostem bálu. Ubrusy mizely pod laskominami různých druhů a značek, aj pevných, aj tekutých. Cyrilovy frgály byly k nepřehlédnutí a než si je návštěvníci dogúlali ke stolům, tak sa na pódiu stačila plynule vyměniť cimbálovka – včil nám ušiska hladily tóny CM Iršava. Ale to už sa v sále všeci osmělili a jejich podrážky leštily v kolech místní parkety.Místo pro účinkujúci hosty bálu bylo vyhrazeno nejen u stolů, ale tež na pódiu a na parketu. Tyto strategické body pro tento večer byly proto propůjčeny přátelům z Proskovic - CM Cvrčci a FS Bebek, keří ukázali, že muzika a tancování lašských tanců jim nejsú cizí.

Ešče za probíhajúcího potlesku posilňujúcich sa posluchačů sa kulisy opět posunuly – na scénu sa dostali zkušení kozáci domácího prostředí CM Šajtar, keří okúzlili své inštrumenty a zaveleli k tancu. Ale jak sa tančí profesionálně, tož to zase všeckým předvedli domácí tanečníci z FS Morava, keří nám v tanečních kreacích připomněli původní lidová řemesla - pásmem Řemesla. „Inu robiť sa musí“, to si zřejmě při tvorbě choreografie mysléla aj vedúci súboru Hanka Herberková.
Protože čas ubíhal kvapem a návštěvníci už byli znalí lehkého folklórního kroku, nebylo zatěžko spojiť sily s profíky a dohromady dopilovať figurální tance. Po tak náročnej sestavě si všeci vydychli až při losování tomboly, pojídání gulášku, koštování vína a skvělej višňovice.

Jako třešinka na dortu v nekonečnej vynikajúci produkci byl Pulčiňák odhopsaný muzikanty a zábavný tanec k popukání – „Adam“.Hosté vyderžali, muzika hrála a zábava tak mohla pokračovať do ranních nedělních hodin.Nu ale, jak už to býva, všecko má svoj konec. Ale kdo sa bálu zúčastnil, jeho srdéčko bude eště dlúho tancovať, hrať a zpívat.Za tuto diagnózu možeme poděkovat doktorům lidských duší – všeckým účastníkům tohoto krásného setkání, sponzorské podpoře – firmám K.B.K Fire s.r.o z Ostravy, Cyrilovo pekařství z Hrachovca, Pekárna u Černochů z Veřovic a v neposlední řadě všeckým členům skupiny Morava a všeckým dobrovolníkům.Ale zlaté folklórní medaile si zaslúži všeci, keří sa přičinili o skvělú atmosféru v průběhu celej akce. A proto díky všeckým.Tož co? Dondete příští rok? Jste srdečně zváni, sál přifúkneme!!!

smilingsun – Kája Žoch (ten, co už našel šenk, ale byl u všeckého)