Dávka důchodového pojištění není účelně využívána, nebo příjemce nemůže výplatu přijímat.
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
Dávka důchodového pojištění není účelně využívána, nebo příjemce nemůže výplatu přijímat.
-
Označení - pojmenování - životní situace
Dávka důchodového pojištění není účelně využívána, nebo příjemce nemůže výplatu přijímat.
-
Základní informace k životní situaci
Jde o situaci, kdy dosavadní příjemce dávky důchodového pojištění nemůže výplatu přijímat (z důvodu nepříznivého zdravotního stavu), nebo dávka důchodového pojištění není účelně využívána. Z tohoto důvodu je ustanoven tzv. zvláštní příjemce dávky důchodového pojištění, tj. osoba, která za příjemce "důchodu" tuto dávku přebírá a hospodaří s ní ve prospěch příjemce, popř. osob, které je příjemce povinen vyživovat.
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)
Tiskopis žádosti o ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění je oprávněn podat příjemce dávky důchodového pojištění, jeho zákonný zástupce nebo opatrovník.
Jiná fyzická nebo právnická osoba, může ve věci ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění podat podnět k ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění. Může se jednat např. o osobu blízkou, sociální pracovníky jiných institucí apod.
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Úřad městského obvodu ustanoví zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění v případě, že dosavadní příjemce dávky důchodového pojištění nemůže výplatu přijímat (z důvodu nepříznivého zdravotního stavu), nebo není-li dávka důchodového pojištění (tzv. důchod) účelně využívána. Osoba, která podává žádost o ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění, si u sociální pracovnice odboru sociální péče, oddělení pro staré a zdravotně postižené osoby vyzvedne nebo z webových stránek úřadu vytiskne formulář žádosti, který následně nechá potvrdit lékařem. S doklady se pak dostaví na úřad městského obvodu v místě trvalého bydliště příjemce důchodu k podání žádosti. Po doložení dokladů provede místně příslušný úřad (dle trvalého bydliště žadatele) sociální šetření za účelem ověření, zda je žadatel vhodnou osobou k výkonu funkce zvláštního příjemce důchodu. Následně úřad městského obvodu vydá rozhodnutí, které po nabytí právní moci zašle na Českou správu sociálního zabezpečení k realizaci.
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Shromážděním příslušných níže uvedených dokladů (bod 10) a podáním žádosti nebo podnětu na odboru sociální péče, oddělení pro staré a zdravotně postižené osoby.
-
Na které instituci životní situaci řešit
Úřad městského obvodu Ostrava-Jih, odbor sociální péče, Horní 791/3, 700 30, Ostrava, oddělení péče o staré a zdravotně postižené občany (vždy dle trvalého bydliště stávajícího příjemce důchodu).
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Úřad městského obvodu Ostrava-Jih, odbor sociální péče, Horní 791/3, 700 30, Ostrava, oddělení péče o staré a zdravotně postižené občany. V úředních dnech, popř. i mimo ně po předchozí telefonické domluvě (viz. telefonní seznam).
Úřední hodiny:
Pondělí, středa: 8:00–12:00 13:00–17:00Bc. Gabriela Forrová, DiS.
vedoucí oddělení péče o staré a zdravotně postižené občany+420599430440 127 / Radnice, budova C Mgr. Petra Glasnáková, DiS.
specializovaný sociální pracovník 14+420599430430 118 / Radnice, budova C Bc. Andrea Horutová, DiS.
specializovaný sociální pracovník 08+420599430436 118 / Radnice, budova C Mgr. Monika Kašparová
specializovaný sociální pracovník 13+420599430439 117 / Radnice, budova C Mgr. Tereza Kretková, DiS.
specializovaný sociální pracovník 16+420599430453 116 / Radnice, budova C Bc. Ludmila Mascautanu
specializovaný sociální pracovník 04+420599430432 116 / Radnice, budova C Bc. Michaela Mikšíková, DiS.
specializovaný sociální pracovník 17+420599430447 119 / Radnice, budova C Mgr. Hana Műllerová
specializovaný sociální pracovník 07+420599430428 117 / Radnice, budova C -
Jaké doklady je nutné mít s sebou
o občanský průkaz příjemce dávky důchodového pojištění,
o občanský průkaz osoby, která se dostaví k jednání,
o výměr důchodu příjemce dávky důchodového pojištění, nebo jiný doklad prokazující příjem dávky důchodového pojištění (např. výpis z bankovního účtu či poštovní poukázka),
o vyjádření sociálního pracovníka zdravotnického či sociálního zařízení v případě pobytu příjemce dávky důchodového pojištění v uvedeném zařízení,
o další doklady dle individuální situace příjemce dávky důchodového pojištění. -
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
• žádost o ustanovení zvláštního příjemce dávky důchodového pojištění
• vyjádření ošetřujícího lékařeK dispozici jsou na odboru sociální péče na webových stránkách úřadu (žádost).
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Správní ani jiné poplatky nejsou stanoveny.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Dle ustanovení zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů, rozhodne Úřad městského obvodu Ostrava-Jih bezodkladně, nejpozději do 30 dnů. Tato doba se může prodloužit o dalších 30 dnů s ohledem na průběh správního řízení.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
V případě, že příjemce dávky důchodového pojištění není vzhledem k zdravotnímu stavu schopen podpisu či není schopen samostatně se zastupovat ve správním řízení, je mu ustanoven opatrovník ve správním řízení, který chrání jeho práva a zájmy.
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Umožnit sociální šetření v místě svého bydliště.
Obecní úřad je povinen kontrolovat, zda ustanovený zvláštní příjemce používá důchodovou dávku ve prospěch oprávněného a osob, které je povinen vyživovat. Ustanovený zvláštní příjemce je povinen plnit součinnost s obcí, dokládat hospodaření s finančním prostředky oprávněného a hlásit veškeré změny rozhodné pro tento institut.
-
Elektronická služba, kterou lze využít
Příslušné formuláře jsou k dispozici v elektronické podobě (žádost). Pro podání žádosti lze využít datovou schránku – ID datové schránky: 2s3brdz nebo elektronickou podatelnu posta@ovajih.cz. S ohledem na variabilitu různých životních situací doporučujeme podání žádosti osobně na odboru sociální péče, oddělení péče o staré a zdravotně postižené občany, po konzultaci se sociální pracovnicí.
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Zákon č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů
Zákon č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisůZákon č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů
-
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Odvolání proti správnímu rozhodnutí. Podává se u orgánu, který rozhodnutí vydal. Poučení o opravných prostředcích je v každém rozhodnutí vždy uvedeno.
-
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
Podrobit se pořádkové pokutě v případě ztěžování postupu správního orgánu (§ 62 zák. č. 500/2004 Sb., správní řád, ve znění pozdějších předpisů).
Přestupku se dopustí ten, kdo úmyslně uvede nesprávný údaj nebo neúplný údaj správnímu orgánu anebo mu požadovaný údaj zatají za účelem získání neoprávněné výhody (§ 21 zák. č. 200/1990 Sb., o přestupcích, ve znění pozdějších předpisů).
Při nedodržení povinnosti využívat dávku důchodového pojištění pouze ve prospěch oprávněného, může být zrušeno rozhodnutí o ustanovení zvláštního příjemce.
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
www.mpsv.cz
-
Popis byl naposledy aktualizován
03.06.2025
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno