Radnice

Přestupkové řízení

Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení

  1. Označení - pojmenování - životní situace

    Přestupkové řízení

  2. Základní informace k životní situaci

    Přestupek je společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem, nejde-li o trestný čin.

  3. Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)

    Oznámení o přestupku může ve věci podat především osoba přestupkem postižená, případě poškozená, její zákonný či právní zástupce.

  4. Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace

    Podmínkou pro řešení životní situace v přestupkovém řízení je jednání pachatele přestupku v rozporu se zákonem č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích (dále jen „ZNP“) a  protiprávní jednání  pachatele v rozporu s jinými  zákony.

  5. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace

    Oznámení o přestupku je možno podat na Policii České republiky nebo u městské policie, případně písemně nebo osobně ústně do protokolu na oddělení přestupkovém odboru správních činností.

    Řízení o přestupku dle § 7 odst. 1 písm. b nebo c), odstavce 2 písm. b), § 8 odst. 1 nebo odst. 3) ZNP spáchané mezi osobami blízkými anebo o přestupku podle  § 7 odstavce 1 písm. a) nebo  § 7 odstavce 2 písm. a) ZNP může správní orgán zahájit a v již zahájeném řízení pokračovat pouze se souhlasem osoby přímo postižené spácháním přestupku.

    K řízení je místně příslušný správní orgán v jehož správním obvodu byl přestupek spáchán. Nestanoví-li zákon jinak, je správním orgánem příslušným k řízení obecní úřad obce s rozšířenou působností.

  6. Na které instituci životní situaci řešit

    Úřad městského obvodu Ostrava-Jih

    odbor správních činností

    oddělení přestupkové

    Horní 3

    700 30   Ostrava-Hrabůvka

  7. Jaké doklady je nutné mít s sebou

    Doklad totožnosti

  8. Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici

    Samostatné formuláře nejsou k dispozici.

  9. Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit

    Bez poplatku

  10. Jaké jsou lhůty pro vyřízení

    Lhůta pro zahájení řízení je 30 dnů. Promlčecí doba počíná běžet dnem následujícím po dni spáchání přestupku, dnem spáchání přestupku se rozumí den, kdy došlo k ukončení jednání, kterým byl přestupek spáchán.  Délka promlčecí doby činí 1 rok nebo 3 roky, jde-li o přestupek, za který zákon stanoví sazbu pokuty, jejíž horní hranice je alespoň 100.000,-Kč.

  11. Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace

    Účastníky řízení jsou obviněný, poškozený v části řízení, která se týká jím uplatněného nároku na náhradu škody nebo nároku na vydání bezdůvodného obohacení a vlastník věci, která může být nebo byla zabrána, v části řízení, která se týká zabrání věci nebo náhradní hodnoty.

  12. Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
  13. Elektronická služba, kterou lze využít

    Podání je možno učinit  taktéž v elektronické podobě (tzn. prostřednictvím datové schránky nebo e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem).

  14. Popis byl naposledy aktualizován

    18.03.2020

  15. Datum konce platnosti popisu

    Neuvedeno